Mirusi būdama keturiasdešimties, ji būtų buvusi „ledo žmogaus“ Otzi, kurio mumifikuoti palaikai 1991 metais buvo rasti Alpėse prie Italijos ir Austrijos sienos, amžininkė

Kaulai buvo aptikti atsitiktinai gegužės mėnesį, atliekant žemės darbus Bietikowo mieste, Brandenburgo regione. „Bietikowo ponia“ greičiausiai gyveno tarp 3400 ir 3300 m. pr. Kr. Ši moteris, neabejotinai mirusi būdama maždaug keturiasdešimties, tikriausiai buvo „ledo žmogaus“ Otzi, kurio mumifikuoti palaikai 1991 metais buvo atrasti Alpėse prie Italijos ir Austrijos sienos, amžininkė.

„Pagal amžių galima lyginti Otzį ir moterį iš Bietikowo. Tačiau Tisenjocho žmogaus, tai yra Otzio, atradimas buvo daug įspūdingesnis žvelgiant iš palaikų išsilaikymo pusės“, – aiškina archeologas Philippas Roskoschinskis. „Tai buvo natūrali mumija. Tai reiškia, kad ne tik kaulai buvo išsaugoti, bet ir visokios organinės medžiagos, kaip oda, organai ir panašiai“, – teigia jis.

Brandenburge, netoli sienos su Lenkija, atliekant žemės darbus vėjo jėgainių statybai, atsitiktinai buvo rasti kaulai su drabužių likučiais. Šios liekanos rodo, jog moteris buvo palaidota neolito laikotarpiu, daugiau nei prieš 5000 metų, ji buvo palaidota tupint – tai vienas seniausių mirusiųjų laidojimo būdų. „Keli Bietikowo ponios kaulai suteikė daug informacijos. Tuo laikotarpiu maistui bei prekybai buvo pradedami naudoti grūdai“, – sako archeologas.

„Lyginant su gyvūnais, išlaikyti javus yra lengviau, taip pat juos buvo geriau naudoti kaip mokėjimo priemonę. Tačiau tai dažnai pablogindavo žmonių sveikatą,“ – priduria Ph.Roskoschinskis. „Kai kurie dantys yra gana nusidėvėję“, – priduria archeologė Bettina Jungklaus, apibūdindama skeleto žandikaulį. „Paprastai ant dantų paviršiaus būna šiek tiek emalio. Tačiau čia jis labai nusidėvėjęs. Emalio visiškai nėra, o tai leidžia mums daryti išvadas apie mitybos įpročius. Be abejo, dietoje buvo gausu skaidulų“, – teigia archeologė. Tolesniais tyrimais bus bandoma išsiaiškinti, ar moteris buvo kilusi iš šio regiono, ar į jį emigravo.

„Ledo žmogus“ Otzi, daugmaž Bietikowo moters amžininkas, dėvėjo meškos kailio kepurę ir ožkos odos kelnes. Otzi kūnas buvo padengtas 57 tatuiruotėmis, o tai – vienas seniausių kada nors atsastų šio reiškinio pėdsakų. Bolzano muziejuje saugomi Otzi palaikai per metus pritraukia apie 260 tūkst. lankytojų.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: