Volodymyras Zelenskis / Soc. tinklų nuotr.

Prabėgo metai, kai Ukraina turi naują prezidentą – buvusį šoumeną, aktorių Volodymyrą Zelenskį. Pažadėjęs užbaigti karą ir pažaboti šalyje korupciją, iš pagrindų pertvarkyti visą sistemą, ukrainiečiams jis suteikė viltį gyventi vėl ramiai, gyventi Ukrainoje, nedraskomoje karo. Tačiau pakeisti situaciją šalyje nėra taip paprasta, ir prezidentas, drąsiai mėtęsis pažadais, nebeatrodo taip efektingai.

Aktoriaus išrinkimas prezidentu – iš nevilties

Zelenskio atėjimas į valdžią liudija gilų rinkėjų nusivylimą valdančiąja klase, pasibjaurėjimą siaučiančia korupcija.

Pradėjęs eiti prezidento pareigas, V. Zelenskis kaip ,,palikimą“ gavo ir karą su Rusijos separatistais, kuris be galo išvargino Ukrainos gyventojus. Tačiau tikrai buvo naivu tikėtis, kad viskas yra lengvai išsprendžiama: gruodžio mėnesį įvyko pirmasis naujojo prezidento ir Rusijos lyderio V. Putino susitikimas, kurio metu abu prezidentai diskutavo apie karo užbaigimo veiksnius, tačiau rezultate kiekvienas liko prie savo nuomonės.

Tarptautiniai stebėtojai nurodo, jog parama separatistams Ukrainoje ir toliau keliauja iš Rusijos.

Kiek anksčiau Briuselyje vykusiame Europos Sąjungos lyderių susitikime Zelenskis prašė, kad Europos Sąjunga tęstų ir galbūt sustiprintų paramą Ukrainai vykstančiame konflikte su Rusija, taip pat, jog būtų ir toliau taikomos griežtos sankcijos Maskvos atžvilgiu.

Pirmuosius metus prezidentas dirbo

2020 m. gegužės 5 dieną sukako vieneri metai, kai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis eina šias pareigas.

Ekspertai sako, kad buvęs komikas, neturėjęs politinės patirties prieš laimėdamas rinkimus 2019 m. balandžio mėn., „Pirmuosius metus dirbo“.

Zelenskis dalyvavo kampanijoje, skirtoje reformuoti šalį ir nutraukti konfliktus Rytų Ukrainoje. Tačiau jo pirmieji kadencijos metai buvo paženklinti keliomis tarptautinėmis krizėmis – nuo dalyvavimo Donaldo Trumpo apkaltos proceso centre iki atsako į koronaviruso pandemiją.

Pirmieji Zelenskio prezidentavimo metai taip pat buvo pažymėjo Ukrainos „International Airlines“ lėktuvo katastrofa, kai Iranas jį netyčia numušė ir nužudė 176 keleivius.
Jo pirmųjų metų apžvalgos nevienodos: naujausioje Ukrainos „Rating Group“ apklausoje teigiama, kad trečdalis respondentų 2020 m. gegužės mėn. pirmuosius Zelenskio prezidentavimo metus vertino kaip „puikiai ar gerai“, o beveik 40 proc. – „patenkinamai“.
Vis dėlto toje pačioje apklausoje mažiausiai pusė apklaustų ukrainiečių teigė, kad šalis pasuko neteisinga linkme.

Konfliktas Donbaso srityje

Pradėjęs eiti savo pareigas, Zelenskis „paveldėjo“ vienintelį Europoje vykstantį karą rytiniame Ukrainos Donbaso regione.

Konfliktas pirmą kartą kilo 2014 m., kai Rusija aneksavo Ukrainos Krymo pusiasalį. Prorusiški separatistai rytiniame šalies regione bandė paskelbti nepriklausomybę ir regione prasidėjo kautynės. Konfliktas buvo aklavietėje tuo metu, kai Zelenskis 2019 m. pradėjo eiti prezidento pareigas.

Zelenskis pareiškė, jog konflikto Rytų Ukrainoje išsprendimas bus jo, kaip prezidento, prioritetas, tačiau pažanga taikos procese buvo nedidelė.

Dar 2020 m. balandžio pabaigoje buvo bandoma palaikyti dialogą tarp Ukrainos, Rusijos ir Europos šalių, tačiau, nepaisant to, kad iš šios vietovės buvo išvesti kai kurie kariai, vis dar kyla susirėmimai.

Su Rusija apsikeitė kaliniais

Nepaisant to, buvo keletas teigiamų žingsnių, kai Rusija ir Ukraina 2019 m. pabaigoje apsikeitė kaliniais.

„Šis apsikeitimo sandoris leido grįžti namo daugiau nei 100 ukrainiečių“, – sakė Zelenskis. Tai įvyko po taikos viršūnių susitikimo Paryžiuje, kuris buvo pirmasis Zelenskio ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas.

„Manau, kad labai svarbu buvo paleisti Olegą Sentsovą, kuris buvo politinis kalinys Rusijoje ir kurio paleidimas buvo sutiktas labai emocingai. Milijonai ukrainiečių laukė, kol tai įvyks, ir nedaugelis tikėjo, kad tai iš tikrųjų įmanoma“ – sakė Lutzevičius.

Tačiau Zelenskis buvo kritikuojama už tai, kad jis paleido rusą Vladimirą Tsemakhą, įtariamąjį dėl „Malaysia Airlines“ 17-ojo skrydžio numušimo.

Kovos su korupcija rezultatai gali būti geresni

Pirmieji Zelenskio valdymo metai šalies viduje buvo pažymėti įgyvendintomis reformomis, leidžiančiomis šaliai gauti 5,5 mlrd. USD (5 mlrd. EUR) paskolą iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF).

kraina priėmė bankų reformos įstatymą, kuris neleidžia buvusiems nacionalizuotų bankų vadovams jų susigrąžinti.

Nepaisant to, A. Zelenskis kovos su korupcija rezultatai gali būti geresni, labiau stengiantis reformuoti teismus ir turėti nepriklausomą teisėsaugą.

Ekspertai teigia, kad reformos buvo lėtos, o keli politiniai pokyčiai, įskaitant Zelenskio ministro pirmininko nuvertimą dar kovo mėnesį, kėlė klausimų dėl būsimų reformų.„Transparency International“ duomenimis, korupcijos srityje Ukraina užima 126 vietą iš 183 šalių.

Pagrindinis vaidmuo vykstant politinei krizei JAV

Ukrainos prezidentas suvaidino ypač didelį vaidmenį apkaltinant JAV prezidentą. Donaldas Trumpas buvo apkaltintas pagalbos sulaikymu Ukrainai, kol Zelenskis nepaskelbs D. Trumpo varžovo Joe Bideno ir jo sūnaus ryšių su Ukraina tyrimo rezultatų.

Apkaltos procese buvo paskelbti D. Trumpo telefono pokalbių su Zelenskiu įrašai, įskaitant ir skambutį, kuriame D. Trumpas paprašė jo „palankumo“ tiriant Bideną.

Tame pačiame telefono pokalbyje Ukrainos prezidentas sutiko su D. Trumpo skundais dėl Europos lyderių nepadėjimo Ukrainai.

Daugeliui ukrainiečių buvo gaila, kad Ukraina buvo pristatyta kaip tokia korumpuota šalis … būtent tai yra teisinės valstybės problema, kurią turi Ukraina“, – sakė Lutsevičius.

Prezidentas užsikrėtė Covid-19

Kaip ir daugelį šalių, Ukrainą smarkiai paveikė koronaviruso pandemija. Šalyje buvo daugiau nei 19 000 susirgimo atvejų ir beveik 600 mirčių.

Tačiau dėl asmeninių apsaugos priemonių trūkumas ir lėto testavimo pandemijos pradžioje virusu užsikrėtė daugelis sveikatos priežiūros darbuotojų ir į viešumą iškilo Ukrainos sveikatos priežiūros sistemos trūkumai.

Birželio mėnesį Zelenskis viename interviu sakė, kad jis sumanė sąmoningai užkrėsti koronavirusu, norėdamas parodyti tautiečiams, kad ši liga „gąsdina“, bet nėra „maras“. Šio mėnesio 9-ą dieną Ukrainos prezidentas gavo teigiamą Covid19 testo atsakymą. Situacijoje šalyje nėra lengva, nes visuomenės sveikatos sistema vis dar yra silpna ir su virusu kovoja sunkiai.

Prezidentas – spalvinga asmenybė

Prieš kandidatuodamas į prezidento postą, Volodymyras Zelenskis buvo puikiai žinomas dėl savo vaidmens ukrainiečių komedijos seriale „Žmonių tarnas“, kuriame jis vaidino vargšą mokyklos mokytoją, kuris netikėtai tapo Ukrainos prezidentu. Vaidmuo tapo realybe. Gerokai prieš tai, žydiškos kilmės Ukrainos prezidentas Kijeve baigė ekonomikos institutą ir įgijo teisę verstis advokato praktika, tačiau dar studentaujant jo dėmesį patraukė teatras, kuriame jis ėmė aktyviai reikštis. Bėgant laikui, Zalenskis sukūrė „Studio Kvartal 95“ – gamybos bendrovę, kuri tapo viena sėkmingiausių ir pelningiausių Ukrainos pramogų studijų. V. Zelenskis buvo paskirtas Ukrainos televizijos kanalo „Inter TV“ generaliniu prodiuseriu.

Labiau nei bet kurio kito kandidato, Zelenskio rinkiminė kampanija buvo nepaprastas realybės ir televizijos fantastikos derinys.

Savo rinkiminėje kampanijoje Zelenskis labai nedaug skyrėsi nuo serialo veikėjo – išgalvotos asmenybės. Jo ir rinkiminė kampanija buvo labiau ne politinė platforma, o „stand-up“ komedijos renginys – vietoj mitingų komikas surengė nemokamus koncertus, kuriuose tyčiojasi iš kitų kandidatų.

Jo pagrindinis pranešimas buvo toks – atsirado poreikis, jog pašalinis asmuo išjudintų Ukrainos politiką ir teismų sistemą. Be to, kampanija žadėjo įgyvendinti tai, ką daugelis ukrainiečių matė kaip pagrindinį 2014 m. revoliucijos reikalavimą: atskaitomybę ir baudžiamąjį korumpuotų pareigūnų persekiojimą.

Vienas iš labiausiai cituojamų Zelenskio juokelių: „Kodėl Porošenka nori antros prezidentavimo kadencijos? Taigi jis niekaip negauna laisvės atėmimo bausmės “.
Tačiau yra tikrasis skirtumas tarp tikrojo Zelenskio ir jo suvaidinto prezidento. Nors savo laidoje Zelenskis kovojo su oligarchais, iš tikrųjų jis palaikė glaudžius ryšius su vienu garsiausių šalies milijardierių.

Igoriui Kolomojskiui priklauso televizijos kanalas „1 + 1“, kuris transliuoja Zelenskio laidas, ir jie abu buvo verslo partneriai.

Zelenskio artumas Kolomojskiui ir ypač jo nepatyrimas kėlė nerimą daugelį stebėtojų. Aivaras Abromavičius, buvęs ekonomikos ministras, 2016 m. atsistatydinęs iš Porošenkos vyriausybės, protestuodamas prieš įsigalėjusią korupciją, sako pataręs Zelenskiui ir supažindinęs jį su diplomatais bei verslo atstovais.

„Ukrainai reikia lyderio, kuris būtų kitų lyderių lyderis“, – sakė Abromavičius. „Šioje šalyje turime daug superžvaigždžių, galinčių atlikti reformas. Viskas, ko jums reikia, yra lyderis, kuris būtų visų tų superžvaigždžių platforma“.

Skirtingai nuo JAV prezidento D. Trumpo ir kitų populistinių lyderių Europoje, Zelenskio pozicijos – tiek, kiek jis jas išreiškė – yra nuosaikios. Abromavičius teigė, kad, remdamasis bendravimu su Zelenskiu, pastebėjo, jog jis „neturi problemų dėl pagrindinių vertybių“ ir yra įsitikinęs, kad jo noras pakeisti Ukrainą yra nuoširdus, netgi „kartais šiek tiek besiribojantis su naiviu romantizmu“.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: