"The Roop" / youtube vaizdo įrašo kadras

Tai ko laukė visa Europa, prasidėjo! „Eurovzija”, kuri pernai, pirmą kartą istorijoje, buvo atšaukta – sugrįžo, tai pandemijos metu lyg stebuklas. Šiandienos vakarą oficialiai startavo „Eurovizijos“ savaitė, kurią atidarė mūsų tautiečių „The Roop“ diskoteka. Pirmajame pusfinalyje dėl teisės patekti į konkurso finalą be Lietuvos susikovė dar 15 šalių atstovai. Tautiečiai visame pasaulyje pasipuošę „The Roop“ palaikančia geltona atributika nekantriai su viltimi laukė balsavimo rezultatų. Daina ,,Discoteque“ pavergė klausytojų simpatijas ir atsidūrė laimingųjų patenkančių į finalą dešimtuke!

Į finalą po savo pirmojo pusfinalio pasirodymų taip pat pateko ir – Norvegija, Izraelis, Rusija, Azerbaidžanas, Malta, Kipras, Švedija, Belgija, Ukraina.

Likusių šešių šalių atstovams nepasisekė. ,,Eurovizijos“ kelionės į finalą nebetęs – Šiaurės Makedonija, Rumunija, Australija, Kroatija, Airija, Slovėnija.

Apie konkursą

Dainų konkursas „Eurovizija 2021“ vyksta Roterdame. Nyderlandai teisę rengti Eurovizijos dainų konkursą iškovojo po Duncan Laurence’o pergalės su daina „Arcade“. 2019 m.. Olandijos miestas turėjo surengti konkursą dar 2020 m., tačiau renginys buvo atšauktas dėl vykstančios COVID-19 pandemijos.

Patvirtinta, kad 65-ojo „Eurovizijos“ dainų konkurso tema išliko ta pati – „Open Up“. Šūkio „Open Up“ (liet. „Atsiverk“) specialiai buvo pasirinkta neužbaigti: „Pajuskite laisvę užbaigti šūkį savaip. Manėme, kad svarbu pasirinkti temą, atspindinčią mūsų laikų dvasią. Su šūkiu mes nuoširdžiai kviečiame žmones atsiverti kitiems, skirtingoms nuomonėms, vienas kito pasakojimams ir, žinoma, vieni kitų muzikai“, – pasakojo vieno didžiausių Senojo žemyno muzikos renginio atstovai. Pasak renginio iniciatorių, olandai yra atviri, vieni kitų požiūrį gerbiantys žmonės, todėl šūkį sukūrusi komanda siekė pabrėžti šią tolerantišką tautos savybę.

Šiemet „Eurovizijos“ logotipo dizaino atnaujinimas įkvėptas pasaulio žemėlapio, kuriame Roterdamas yra plakanti Europos širdis 2021 m. gegužės mėnesį. „Logotipas sujungia Roterdamą su dalyvaujančių šalių sostinėmis ir simbolizuoja susivienijimą, – sako renginio prodiuserė. Logotipo autorių komanda teigė, kad jie pratęsė stilių nuo praėjusių metų iki 2021 m. išlaikydami paprastus, protingus, minimalistinius ir eksperimentinius elementus, pridedant: „Šventinį atspalvį, kad švęstų Eurovizijos konkurso sugrįžimą“.

Nyderlanduose vykstantį dainų konkursą veda keturi didelę scenos ir eterio patirtį sukaupę vedėjai – aktorė ir laidų vedėja Chantal Janzen, atlikėja, dukart dalyvavusi „Eurovizijoje“ Edsilia Rombley, dainininkas ir „Eurovizijos“ komentatorius Nyderlanduose Janas Smitas bei 13 milijonų sekėjų „Youtube“ turinti grožio meistrė translytė – Nikkie de Jager, žinoma kaip NikkieTutorials.

Dalyviai

1. Lietuva: The Roop „Discoteque”

Grupę sudaro dainininkas Vaidotas Valiukevičius, būgnininkas Robertas Baranauskas ir gitaristas Mantas Banišauskas, kurie bendroje „The Roop“ kūryboje sudeda savo skirtingus skonius ir gyvenimo patirtis. Eurovizijos atrankų žiūrovų simpatijas pelnė dar 2018m. su daina „Yes, I do” užėmė trečia vietą, o praeitais metais singlas ,,On fire“ buvo išrinktas atstovauti Lietuvą konkurse. Dėl pandemijos, grupei ,,Eurovizijos“ scenoje pasirodyti nepavyko, tačiau vaikinai jėgas atrankoje išbandė dar kartą ir 2021m. jiems nusišypsojo sėkmė. „Su savo daina „Discoteque“ ir šokiu mes norime, kad žmonės išjudėtų ir išsilaisvintų. Visi žino, kad šokis veikia pozityviai tavo fizinę ir psichinę sveikatą. Tad šokime! Let’s DISCOTEQUE!“ – rašoma grupės socialinio tinklo paskyroje.

2. Slovėnija: Ana Soklič „Amen“

Slovėnijos atstovė Ana Soklič savo muzikinę karjerą pradėjo ankstyvame amžiuje, karjeros pradžioje buvo žinoma Dionos Dim slapyvardžiu. Vėliau, kartu su Bojan Simončič ir Gašper Kačar susibūrus į kolektyvą, „Diona Dimm“, atlikėjai dalyvavo įvairiuose muzikos konkursuose, taip pat ir nacionalinėje atrankoje į Euroviziją 2004 ir 2007 m., 2012m. atlikėja dalyvavo Slovėnijos X-Faktoriaus muzikiniame projekte, kuriame pateko į finalą. Praeitais metais, su daina „Voda“ pasirodė nacionalinėje atrankoje į „Euroviziją“ ir iškovojo pergalę. Deja, Ana neturėjo progos pasirodyti 2020m. konkurse, tačiau atlikėja gavo antrą šansą ir šiemet Roterdame slovėnė bando užmegzti intymų ryšį su auditorija pristatydama dramatišką baladę – „Amen“.

3. Rusija: Manizha ,,Russian Woman”

Atlikėja Manizha Dalerovna Sangin, gimė Dušanbė, Tadžikijoje, o būdama ketverių metų su tėvais persikėlė gyventi į Maskvą, kad išvengtų pilietinio karo gimtinėje. Muzikinę karjerą Manizha pradėjo dar vaikystėje, 2007m. atlikėja prisijungė prie kolektyvo „Ru.Kola“, vėliau karjerą tęsė būdama grupės „Assai“ nare, kuomet didžioji dalis „Assai“ narių susibūrė į grupę „Krip De Shin“. Greitai Manizha nusprendė siekti solinės karjeros ir išvyko į Londoną studijuoti muziką. Tadžikijoje gimusi menininkė ne tik rašo, kurią muziką ir žodžius, bet ir filmuoja, režisuoja ir redaguoja savo vaizdo įrašus, užsiima bendradarbiavimu su ne pelno siekiančiomis organizacijomis. Ryškios asmenybės dainose aptinkama įvairių kalbų (įskaitant jos gimtąją – tadžikų). Manizha viešai kalba apie meilę sau ir kūno pozityvumą, moterų ir vaikų teises, taip pat apie tautines, kultūrines ir seksualines tapatybes, o visų pirma apie toleranciją. Šiemetinė Rusijos atstovės daina ,,Russian Women“ ypatingai originali ir nedeklaruojanti įprastinių rusų klišių apie meilę ar taiką.

4. Švedija: Tusse „Voices“

Tousin Michael Chiza, geriau žinomas kaip Tusse, gimė Kongo Demokratinėje Respublikoje ir į Švediją atvyko kaip pabėgėlis. 2018m. vaikinas pasirodė Švedijos talentų laidoje ir nukeliavo iki pusfinalių etapo. Sekančiais metais muzikinį kelią pasirinkęs atlikėjas nusprendė savo jėgas išbandyti „Idol“ projekte. Šiame konkurse Tusse iškovojo pergalę ir išgarsėjo ne tik Švedijoje, bet ir visame pasaulyje. Šiemet atrankoje vaikinas su emocionaliu singlu ,,Voices“ atranką laimėjo užtikrintai – surinkdvigubai daugiau žiūrovų balsų nei varžovas. Dainos išjautimas, jautri asmeninė istorija palietė klausytojų širdis ir privertė jų kūnais bėgioti šiurpuliukus.

5. Australija: Montaigne ,,Technicolor”

Australijos atstovė – Jessica Alyssa Cerro, savo pseudonimą – Montaigne adaptavo pagal žymų XVI a. Prancūzijos filosofą ir eseistą Michel de Montaigne. Atlikėja muzikinę karjerą pradėjo dar mokykloje. 2012m. atlikėja pasirašė sutartį su „Albert Music“ , nuolat tobulino muzikos rašymo įgūdžius. 2016m. atlikėja buvo apdovanota „ARIA“ metų proveržio prizu. Pastaraisiais metais atlikėja pasirodė įvairiuose šalies festivaliuose, atlikėja gali pasigirti ir tuo, jog yra apšildžiusi pasaulines muzikos žvaigždes tokias kaip Cindy Lauper bei Blondie. Australijos išrinkta daina ,,Technicolor” tyrinėja žmogaus poreikį būti arti vienas kito. Singlas siunčia žinutę apie stiprybę esant kartu, kas tapo neatsiejama nuo šių laikų pandemijos akiračio.

6. Šiaurės Makedonija: Vasil ,,Here I Stand“

Vasil Garvanliev – vos aštuonerių jau išleido pirmąjį albumą. Būdamas dešimties jaunuolis kartu su šeima išsikraustė gyventi į JAV. Ten dalyvaudavo įvairiuose festivaliuose ir atlikdavo solo partijas. Būdamas 18 metų, jis tęsė vokalinį išsilavinimą privačioje akademijoje Milane, gavo stipendiją Karališkojoje muzikos konservatorijoje Toronte. Studijas su pagyrimu baigė prestižinėje Toronto universiteto operos mokykloje. Vasil atliko daugiau nei 50 vaidmenų su spektakliais Italijoje, Kanadoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV ir Prancūzijoje. Jis taip pat dalyvavo prestižiniuose muzikos festivaliuose. Į Šiaurės Makedoniją Vasil sugrįžo 2019m., būti Šiaurės Makedonijos atstovės „Eurovizijoje“ Tamaros Todevskos pritariančiųjų vokalistų komandoje. Jau rudenį gimtojoje Strumicoje surengė savo pirmąjį solinį koncertą, į kurį visi bilietai buvo nušluoti akimirksniu. Praeitais metais atlikėjas buvo išrinktas atstovauti šaliai dainų konkurse su daina „You“, tačiau neįvykus konkursui, atlikėjui ši galimybė buvo pasiūlyta dar kartą. Vasil yra universalus atlikėjas, dainuojantis ne tik pop stiliaus kūrinius, tačiau ir klasikines bei operines dainas.

7. Airija: Leisley Roy ,,Maps”

Airijos atstovė yra žinoma ne tik kaip atlikėja, bet ir kaip dainų autorė. 2006m. atlikėja sudarė sutartį su nepriklausoma vietine įrašų kompaniją, o netrukus ją pastebėjo ir JAV esanti Jive/Sony Records, su kuria buvo išleistas pirmasis albumas. Lesley yra prisidėjusi prie kūrinių, kuriuos atliko tokie atlikėjai kaip Adam Lambert, Brendan Murray, Medina, Miss Montreal. Ištikima „Eurovizijos“ žiūrovė ir gerbėja Lesley sako: ,, Atstovauju Airijai su daina, prie kurios labai stengiausi. Man tai reiškia gyvenimo tikslo įgyvendinimą. Konkursas mano širdyje užima ypatingą vietą, kaip ir Airijos gyventojų. Kiekvienais metais tai buvo labai didelis įvykis mano namuose, mes stebėjome ir balsavome, aš tapau didžiule gerbėja dar labai jauna”. Kaip ir daugybė kitų 202m. „Eurovizijoje“ pasirodančių atlikėjų, Lesley turėjo šaliai atstovauti pernykščiame konkurse su daina „Story Of My Life“. Visgi, šiųmetinis energingas ir emocionalus kūrinys „Maps“ pasiekė publiką. Dainos tematika apie buvimą toli nuo namų nuspalvina pilką dieną, suteikia jėgų versti kalnus nepaprastu visuomenei metu.

8. Kipras: Elena Tsagrinou ,,El Diablo”

Žavinga daugialypė talentingoji Elena Tsagrinou yra viena geriausiai atpažįstamų pop žvaigždžių Graikijoje ir Kipre. Atėnų dainininkę išgarsino sėkmė Graikijos talentų šou „Got Talent“, TV šou „Ellada Eheis Talento“. 2013m. Elena tapo pagrindine grupės „OtherView“ vokaliste ir pasirašė kontraktą su įrašų kompanija „Feelgood Records“. Elena buvo teisėja talentų šou „Just The 2 Of Us“ ir viena iš vedėjų „Graikijos balse“. 2018m. po malonaus pusmečio kartu su grupe „OtherView“, Elena pradėjo savo solinę karjerą išleidusi singlą tinkamu pavadinimu „Pame Ap’ Tin Arhi “(„Pradėkime nuo pradžios”). Muzikinę karjerą į viršų greitai kėlė kiti hitai, rekordiniai „YouTube“ ir „Spotify“sekėjų skaičiai. Kiprą atstovaujantis muzikinis kūrinį „El Diablo“ esą įkvepia toksiškus santykius patiriančius žmones. Joje kalbama apie merginą, išgyvenančią išnaudotojiškus santykius su veltėdžiu, kurį vadina „El Diablo“. Pasak Elenos, dainą įkvėpė amžina gėrio ir blogio kova.

9. Norvegija: TIX ,,Fallen Angel“

Andreas Haukeland geriau žinomas kaip TIX, kilęs iš Bærum yra vienas iš populiariausių Norvegijos menininkų. Muzikantas, prodiuseris ir dainų autorius kenčia nuo Tureto sindromo – būklės, kuriai būdingi nevalingi judesiai, vadinami tikais. Andreas, vaikystėje pravardžiuotas Tix, pradėjo šį žodį naudoti kaip savo sceninį slapyvardį. Andreas teigia, jog: ,,Mūsų išskirtinumas, tai mūsų unikalumas“. TIX viešumoje daug kalba ir tuo pačiu skatina žmonių didesnį supratimą apie psichinę sveikatą, taip pat dalinasi savo patirtimi apie vienišumo jausmą bei anksčiau aplankiusias mintis apie savižudybę. Nuo 2015m. šalyje žinomas atlikėjas rašo kūrinius ne tik sau – vaikinas taip pat prodiusavo tokias dainas kaip „Game Time“, kurią atlieka Flo Rida bei Evos Max lūpomis skambėjusią „Sweet By Phycho“. Vėliau sekė virtinė „Spotify“ topo lyderių, įskaitant karantino himną „Karantene“ tapusį milžinišku hitu. 2020 m. Norvegijoje didelio populiarumo sulaukusioje dainoje „Fallen Angel“ (norvegiška versija „Ut av mørket“) atlikėjas, naudodamas įvairius biblinius motyvus bei metaforas apdainuoja nelaimingą meilę.

10. Kroatija: Albina ,,Tick-Tock”

Dainininkė nuo mažens demonstravo degančią aistrą pasirodymams, jos talentą dainuoti puoselėjo šeima, kuri paskatino ją išmokti ir fortepijono. 2019m. Albina dalyvavo kroatiškojo „X faktoriaus“ atrankose. Jose pasirodė sėkmingai, tačiau šou organizatoriams nusprendus prijungti ją prie formuojamos merginų grupės, atlikėja šios galimybės atsisakė ir projekte nebedalyvavo. Tų pačių metų pabaigoje dainininkė dalyvavo „Kroatijos balse“ ir jame užėmė trečiąją vietą. Iškart po šios sėkmės ji pasirašė kontraktą su įrašų kompanija „Universal Music Croatia“. Charizmatiškoji ir žavingoji Albina teigia, kad jos „Eurovizinis“ kūrinys „Tick-Tock“atskleidžia ją kaip atlikėją ir tai jos vizitinė kortelė. Albina tikisi, kad seks savo popmuzikos stabų Christinos Aguilera ir Little Mix pėdomis padovanodama savo gyvenimo pasirodymą.

11. Belgija: Hooverphonic ,,The Wrong Place“

Belgijos garbę „Eurovizijoje“ ginsianti grupė „Hooverphonic“ egzistuoja nuo 1995m. Nuo įkūrimo komandoje groja du nariai – Raymond Geerts ir Alex Callier. Per ilgą muzikinio kolektyvo istoriją pasikeitė net šešios pagrindinės vokalistės. Pernai į „Hooverphonic“ grįžo nuo 1997 iki 2008 m. grupėje dainavusi atlikėja – Geike Arnaert, pakeitusi į pernai metų „Euroviziją“ turėjusią vykti Luka Cruysberghs. Grupės sukurtos dainos sulaukė tarptautinio pripažinimo, skambėjo įvairių televizijos serialų, reklamų ir filmų garso takeliuose, o tokios dainos kaip „Mad About You“, „Vinegar & Salt“, „Eden“ ir „Romantic“ tapo kertiniais Belgijos muzikinio paveldo elementais. 2020m. grupė šventė savo reikšmingo albumo „The Magnificent Tree“ 20-metį. Pop, elektroninės, triphopo, alternatyvios muzikos derinį kurianti grupės daina,,The Wrong Place“ pasižymi paslaptingumu, mistiškumu bei tamsumu ir klaustojus įveiklina pasijusti kriminalinio-romantinio filmo veikėjais.

12. Izraelis: Eden Alene ,,Set me Free”

Eden Alene šaknys siekia jos gimtinę Jeruzalę ir motinos gimtąją šalį Etiopiją. Vienuolikmetė talentinga balerina Eden pradėjo vokalo pamokas ir neilgai trukus ji balerinos puantus pakeitė į mikrofoną ir dainavimo karjerą. Atlikėją inspiravo tokios pop legendos kaip Beyoncé, Jennifer Hudson ir Chris Brown, tačiau jos muzikiniai įkvėpimai kilo ir iš kitų įvairių šaltinių, įskaitant arabų liaudies muziką, evangeliją ir operą. Būdama paauglė Eden dainavo chore, o vėliau buvo ir Izraelio gynybos pajėgų grupės vokalistė. Pabaigusi karinę tarnybą, atlikėja 2017m. atlikėja pasirodė trečiajame Izraelio „X-Faktoriaus“ sezone ir iškovojo pergalę. 2019 metais Eden dalyvavo „Rising Star“ projekte, kurio metu buvo renkamas šalies atstovas „Eurovizijoje“. 2020m. atlikėja laimėjo pirmą vietą, tačiau „Eurovizija“ buvo atšaukta. Visgi Izraelio transliuotojas pasiūlė Eden Alene vykti į Roterdamą šiemet, ir atlikėja pirmajame pusfinalyje pristatys dainą „Set Me Free“, kurią pasak atlikėjo: ,,Privalo išgirsti ir pajausti visi“.

13. Rumunija: Roxen ,,Amnesia”

Šimetinė Rumunijos atstovė Larisa Roxana Giurgiu dainuoti ir mokytis groti pianinu pradėjo dar ankstyvoje vaikystėje. 2019m. atlikėja įrašė kūrinį „You Don’t Love Me“, kuris sulaukė sėkmės ne tik Rumunijoje, tačiau buvo grojamas ir Ispanijoje, Prancūzijoje, Rusijoje bei JAV. Atlikėja daugiausiai atlieka deep house stiliaus kūrinius, tačiau jos muzika bei išvaizda yra lyginama su Dua Lipa, Billie Eilish. Praėjusiais metais nacionalinio finalo metu daina „Alcohol You“ buvo išrinkta atstovauti Rumunijai 2020m. „Eurovizijoje“. Šiemet Roxen gavo dar vieną progą pasirodyti konkurse su kūriniu „Amnesia“, kuris buvo pasirinktas uždarai. ,,Mano kūrinys sugeba suteikti balsą visiems nuslopintiems jausmams ir žmonėms, kurių balsai nebuvo išgirsti.“ – sako Rumunijos atstovė.

14. Azerbaidžanas: Efendi ,,Mata Hari“

Atlikėja, kurios pilnas vardas – Samira Azer gizi Efendiyeva, šalyje išgarsėjo dalyvaudama įvairiuose realybės šou – „Yeni ulduz“, „Böyük Səhnə“ ir „Azerbaidžano balsas“. 2017m. ji dalyvavo tarptautiniame konkurse „The Silk Way Star“, vykusiame Kazachstane. Vėliau ji atstovavo Azerbaidžanui kitame tarptautiniame realybės šou Kazachstane – „Nursultano balsas“. Laisvalaikiu Efendi užsiima pilatesu, šokiais, strip plastika. Taip pat daug laiko skiria savo augintiniams – šuniui Mini bei papūgomis Chip ir Dale. Atstovės daina ,,Mata Hari“ – Azerbaidžano šalį reprezentuojantis muzikinis takelis, kuriame girdima azerbainiečių kalba ir pastebimi etniniai elementai.

15. Ukraina: Go_A ,,Shum (ШУМ)”

Ukrainos atstovai – grupė „Go_A“, kurią sudaro grupės prodiuseris – Taras Ševčenko, pagrindinė grupės vokalistė, naudojanti senovinę „balto balso“ techniką – Kateryna Pavlenko, muzikos stilių eksperimentų asas bei vokalo mokytojas – Ivan Hryhoriak ir folkloristas, grojantis daugybe tradicinių ukrainietiškų instrumentų – Ihor Didenčuk. Grupė susikūrė dar 2012m. ir visą komandos gyvavimo laikotarpį jų repertuaras pasižymėjo ukrainietišku etniniu skambesiu, kurį praturtina elektroninės muzikos garsai. Nuo susibūrimo kolektyvo sudėtis pasikeitė net 14 kartųGrupės pavadinimas sudėliotas iš angliško žodžio „go“ ir graikų abėcėlės raidės „Alfa“, atspindinčios visko pradžią, namus ir šaknis. Trumpiau, „Go_A“ reiškia sugrįžimą prie ištakų. Praeitais metais grupė laimėjo atranką ir turėjo atstovauti šaliai „Eurovizijoje“, tačiau renginys buvo atšauktas. Šiemet grupė gavo dar vieną šansą su specialiai komisijos išrinkta daina ,,Shum“, kurioje susipina moderni šių laikų bei archainę šalies kultūrą atskleidžianti liaudies muzika.

16. Malta: Destiny ,,Je Me Casse”

Daininkei Destiny Chukunyere vos aštuoniolika, bet ji jau pažįsta pergalės „Eurovizijoje“ skonį. Tiesa, ne suaugusiųjų, o vaikų „Eurovizijoje“, kurią atlikėja laimėjo prieš šešerius metus. 2017m. mergina pasirodė Jungtinės Karalystės talentų šou „Britain’s Got Talent“ ir nukeliavo iki pusfinalių. 2019m. atlikėja vyko į „Euroviziją“ kaip pritariančioji vokalistė, tais pačiais metais mergina nusprendė dalyvauti Maltos „X-Faktoriaus“ projekte. Iškovojus pergalę projekte, Destiny įgijo teisę atstovauti Maltai „Eurovizijoje“. Dėl koronaviruso pandemijos atšaukus „Euroviziją“ 2020-aisiais, šalies transliuotojas nusprendė be naujos atrankos dainininkę siųsti į konkursą šįmet. Daina ,,Je Me Casse: sukurta šokių aikštelėms, kad neštų gerą nuotaiką. Ryškios atlikėjos singlas pasakoja istoriją apie moterį, atmetančią nepageidaujamus vyro pasiekimus. Daina yra odė moterų įgalinimui. Prancūzišką pavadinimą galima išversti į „greitai išvažiuoti“ ir būtent tai moteris nori padaryti!

Antrasis ,,Eurovizijos” pusfinalis startuos gegužės 20d. – ketvirtadienį; didysis finalas 22d. – šeštadienį.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: