George Pell / youtube.com archyvo nuotr.

Šiuo metu Vatikano finansų vadovo pareigas užimantis australas kardinolas Džordžas Pellas (George Pell) turi nemažai vargo su savo vis prastėjančia reputacija. Dar praėjusio amžiaus pabaigoje, apkaltintas bendradarbiavimu slepiant kunigų pedofilijos nusikaltimus, pontifikas vis dažniau minimas ir kaip švaistūnas, vagiantis Vatikano banko pinigus, bei naudojantis juos savo „padėjėjams“ išlaikyti ir prabangiems baldams įsigyti.

Kad ir kaip būtų, jokia pasisavinta pinigų suma nesukels visuomenei tiek skausmo, kiek skandalu virtusi vaikų tvirkinimo byla, kurioje, praėjusią savaitę, kardinolui pirmą kartą pareikšti kaltinimai ne tik kaip bendrininkui slepiant kolegų nusikaltimus, tačiau ir kaip nusikaltėliui, galimai seksualiai išnaudojusiam vaikus.

Kaltinimai Pellui pateikti Australijai baigiant ne vienerius metus trukusį tyrimą dėl institucijų reakcijos į vaikų tvirkinimo atvejus praeityje. Atlikti šį tyrimą ir iš naujo atversti skandalingąją bylą, kurioje dažnai minimas kardinolo vardas, vyriausybė nurodė 2012 metais.

Paskutinį XX a. dešimtmetį, visą pasaulį šokiravo į viešumą vienas po kito kylantys katalikų kunigų nusikaltimai.  Jau minėtas Džordžas Pellas, tuo metu buvo apkaltintas per savo ilgą tarnystę gimtajame Ballarate, Australijoje, žinojęs ir slėpęs bent šešių savo parapijos kunigų nusikaltimus, tvirkinant vaikus. Įtarimai dėl bendradarbiavimo slepiant vykdomus prievartavimus, vyskupui iškelti tuomet, kai dėl pedofilijos buvo nuteisti keturi jo parapijoje tarnavę kunigai – kitu du, mirė nesulaukę nuosprendžio.

Vienu iš baisiausių šešetuko nusikaltėlių, įvardijamas dvejus metus su kardinolu Pellu gyvenęs, bei savo vykdomų nusikaltimų kruopščiai neslėpęs, Geraldas Ridsdeilas – dabar iš tarnystės jau pašalintas kunigas, kuris nuteistas už seksualinius nusikaltimus prieš daugiau nei 50 vaikų. Pasak Australijos žiniasklaidos, šis kunigas, savo šeimai prisipažino turėjęs šimtus aukų, devyniose parapijose, kuriose dirbo per savo karjerą.

Po kaltinimų, pareikštų dėdei, apie Pello bendradarbiavimą prabilo ir G. Ridsdeilo sūnėnas Deividas Ridsdeilas: „Aš jį laikiau šeimos draugu, net papasakojau, kad vaikystėje dėdė mane prievartavo, o jis tik atsakė: „Gerai, aš tik noriu žinoti ko prireiks, kad tu tylėtum“. Kartais aš net nežinau, ant ko pykstu labiau, ant Geraldo, už tai, kad jis buvo nesveikas monstras, ar ant Džordžo, dėl jo reakcijos ir klausimo, kurį man uždavė.“

Nepaisant nukentėjusių liudininkų parodymų, apie šiuos savo kolegos vykdomus nusikaltimus, Pellas teigia nežinojęs iki tol, kol 1990 m. Ridsdeilas buvo areštuotas policijos ir apkaltintas kelių dešimčių vaikų prievartavimu. O galiausiai, kai 1993 m. buvęs kunigas buvo atvestas į teismą, vyskupas stovėjo šalia jo, užsivilkęs šventą mantiją ir palaikė kolegą iki pat galo. „Man, tai didžiulis įžeidimas, demonstruojantis aukų silpnumą, bei kardinolo žiaurumą užsimerkiant, ir slepiant visus žinomus nusikaltėlius“ – prisiminęs įvykį, komentavo britas Piteris Saundersas, vaikystėje taip pat patyręs seksualinę lankytos bažnyčios kunigo prievartą ir šiuo metu aktyviai kovojantis už Vatikano aukų teises.

Atrodo, šis britas iš tiesų pasiruošęs kalbėti atvirai apie bylą, nuolat papildomą naujais liudijimais ir skandalais. Dar 2015 metais, pasipiktinęs dėl Vatikano abejingumo, vyras žiniasklaidoje iškėlė klausimą dėl Džordžo Pello atstatydinimo: „Jis turi net nukentėjusiųjų katalogą, tačiau apsimeta nekaltu, beširdžiu  sociopatu. Eisiu tiek toli, kiek reikės, kad pasakyčiau, jog kunigams trūksta priežiūros, o Pellas nevertas savo pareigų.“ – Australijos televizijos kanale „60 minutes“ pasisakė P. Saundersas.

Žinoma, Saundersas nėra vienintelis, kaltinantis įžymųjį kunigą tokiais nusikaltimais. Už dešimties tūkstančių kilometrų nuo Romos, D. Pello gimtająme mieste, Ballarate, kuriame ir prasidėjo visa istorija, pedofilijos aukos, bei kolegos kunigai, nuolat pateikia liudijimus, teigiančius, kad kardinolas žinojo apie tuzinus čia išnaudojamų vaikų. O vienas iš Australijos karališkosios komisijos narių, tiriančių šį nusikaltimą, žurnalistams pasakojo, kad vienas iš liudininkų – buvęs katalikiškos Šv. Alipijaus mokyklos mokinys, kuri įsikūrusi visai netoli pontifiko bažnyčios, pateikė savo ketvirtos klasės baigimo nuotrauką, kurioje, pasak jo, iš 33 klasėje besimokiusių berniukų, tuo metu kunigų prievartą jau buvo patyrę 12.

Prieš metus, kai kardinolas buvo pakviestas į jau eilinį pedofilijos bylos teismą tam, kad duotų parodymus apie žinomus savo kolegų „nuotykius“, pateikdamas liudijimą karališkajai komisijai, jis teigė, kad nemano, jog bažnyčia turėtų atsakyti už kunigų padarytus nusikaltimus ar imtis konkretaus tyrimo. Pasak jo, tai policijos ir tyrėjų darbas, todėl savo kaltės jis neįžvelgia. Tik vėliau, Pellas pirmą kartą užsiminė, kad daugybė Ballarato mieste gyvenusių žmonių, žinojo apie brolių krikščionių piktnaudžiavimą valdžia jo parapijoje. Taip pat, jis teigė girdėjęs daug gandų ir apie netinkamą dviejų kunigų elgesį vienas su kitu, dėl kurių ne kartą teko „nusidėjėlius“ siųsti į kitas parapijas. Tačiau, nepaisant šio liudijimo, teismas iki galo nesugebėjo išsiaiškinti ką iš tiesų Kardinolas žinojo apie jo vadovaujamų kunigų tvirkinamus vaikus, bei kokių veiksmų dėl to ėmėsi.

Džordžas Pellas kunigu tapo 1966 metais, kai buvo įšventintas Romoje. Vėliau, jis persikėlė į Oksfordą ir ten studijavo, o 1973 metais, vėl grįžo į savo gimtąjį miestą Australijoje, kuriame tapo parapijos kunigu. Galiausiai, jis ilgai užėmė aukščiausio rango katalikų dvasininko pareigas šioje šalyje, kol 2014 m., popiežius Pranciškus, pakvietė jį į Vatikaną prižiūrėti bažnyčios finansų skaidrumo.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: