Žurnalistams Rusijoje sunku. Rusijos valdžia dar niekada nesielgė taip griežtai prieš žiniasklaidą ir jų atstovus, kaip dabar. Kodėl spaudimas naujienų sklaidai Rusijoje visada didėja?
Žiniasklaidą ir žurnalistus šiuo metu veikia precedento neturinčios represijos. Jie yra sulaikomi ir areštuojami, registruojami kaip „užsienio agentai”.
Žiniasklaidos darbuotojams daromas didžiulis spaudimas dėl blogėjančių santykių su Vakarais. Taip pat jiems draudžiama vykdyti kalėjimo stovykloje kalinamo Kremliaus oponento Aleksejaus Navalno paramos organizacijų veiklą. Smerkiamas ir pasirengimas Valstybės Dūmos rinkimams, kurie numatyti rugsėjo 19 d.
Su kuo tenka kovoti „užsienio agentams“
„Tikrai nežinome, ką toliau daryti“, – savo skaitytojams rašo Ivanas Kolpakovas, vieno didžiausių nepriklausomų rusų internetinio portalo „Meduza“ vyriausiasis redaktorius. Balandžio 23 d. Rusijos teisingumo ministerija įtraukė šią populiarią žiniasklaidos priemonę į „užsienio agentų“ sąrašus.
Pagal Rusijos įstatymus žiniasklaidos įmonė gali būti priskirta „užsienio agentams“, jei ji gauna lėšų ar kito turto iš užsienio. Teisingumo ministerija Rusijos televizijos transliuotojui Doschd pranešė, kad „Meduza“ buvo įtraukta į sąrašą remiantis valstybės valdžios institucijų pateiktais dokumentais. Valdžia neteikia jokios informacijos apie užsienio finansavimo šaltinius.
Dabar Latvijoje registruotas portalas „Meduza“ turi aiškiai informuoti savo skaitytojus, kad jie – „užsienio agentai“. Be to, kaip ir visi „užsienio agentai“, jie privalo pateikti Teisingumo ministerijai ataskaitas apie savo pajamas ir išlaidas. Tuo tarpu „Meduza“ praranda reklamuotojus, todėl darbuotojų atlyginimus teko sumažinti perpus. Dabar portalas tikisi skaitytojų aukų, nors „Meduza“ anksčiau iš principo buvo atmetusi tokius žiniasklaidos finansavimo modelius.
Žiniasklaida Rusijoje didėjant spaudimui
Dabar „užsienio agentų“ sąraše yra 19 žiniasklaidos bendrovių ir asmenų. 2017 m. pabaigoje JAV Kongreso finansuojamos stotys „Amerikos balsas“, „Radio svoboda“, „Current time“ ir kai kurie jų regioniniai projektai buvo paskelbti „užsienio agentais“. Atskiri nepriklausomos žiniasklaidos žurnalistai, tokie kaip Denisas Kamaljaginas, Sergejus Markelovas ir Liudmila Savitskaja, taip pat yra sąraše.
Kiti metodai taip pat kelia spaudimą žurnalistams Rusijoje. Balandžio pradžioje Maskvos žurnalistas Romanas Aninas tapo Rusijos vidaus slaptosios tarnybos FSB kratos auka dėl jo atlikto tyrimo prieš valstybinės naftos bendrovės „Rosneft“ vadovą Igorį Sečiną. Naujienų portalo „Mediazona“ vyriausiasis redaktorius Sergejus Smirnovas 15 dienų buvo įkalintas už įrašą socialiniuose tinkluose, kuriame buvo nurodyta neteisėto mitingo data. Pastarosiomis dienomis policijos vizito sulaukė žurnalistai, kurie balandžio 21 dieną budėjo prie kalėjimo palaikydami įkalintą Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną.
Dėl šių protestų keturi studentų žurnalo „DOXA“ redaktoriai dabar yra areštuoti. Rusijos valdžia kaltina juos vaizdo žinutėmis, kviečiančiomis nepilnamečius dalyvauti neteisėtoje akcijoje.
„Vaizdo įrašas buvo tik priežastis, dėl kurios mums buvo daromas spaudimas“, – sako „DOXA“ redaktorius Nikita Kuchinsky. “Labiausiai tikėtina, kad į mus taikė valdžios institucijos, nes esame viena iš nedaugelio žiniasklaidos priemonių, nagrinėjančių studentų problemas: spaudimą studentams, neteisėtą išmetimą iš universitetų ir dėstytojų atleidimą”.
Precedento neturinti kova su saviraiškos laisve
Galina Arapova, Rusijos „Žiniasklaidos teisių apsaugos centro“, įkurto 1996 m., vadovė, negali prisiminti, kad kada nors Rusijoje būtų mačiusi tokias masines saviraiškos laisvės represijas. “Internetinio turinio platinimui taikomi griežti apribojimai. Yra draudimų ir baudžiamoji atsakomybė, kurią dabar žurnalistai iškelia kur kas dažniau”, – sakė Arapova. Spaudimas žurnalistams dėl pranešimų apie protesto veiksmus peržengia bet kokias ribas. Per pastaruosius dešimt metų žiniasklaidos įstatymai taip pasikeitė, kad net žurnalistai, kurie rašo apie politiką, savo darbą pradėjo laikyti pavojingu.
Rusijos politologas Konstantinas Kalachevas taip pat mano, kad per pastarąją Rusijos istoriją tokio pobūdžio veiksmų prieš saviraiškos laisvę nebuvo. Jis mano, kad didžiąją dalį žurnalistų ir opozicijos atstovų persekiojimų galima sieti su rugsėjo mėn. vyksiančiais parlamento rinkimais.
Pasak Kalachevo, valdžia nori užkirsti kelią masiniams opozicijos mitingams, pavyzdžiui, įvykusiems Maskvoje, prieš 2012 m. gegužės mėn. įvykusius prezidento rinkimus. Tuo metu vyko areštai ir susirėmimai su policija. Jei rugsėjį valdančioji partija „Vieninga Rusija“ bus paskelbta rinkimų nugalėtoja, pasak Kalačevo, vėl gali kilti protestai. „Valdžia jau stengiasi, kad taip neatsitiktų“, – teigė ekspertas. Tada potencialūs protestų lyderiai ir organizatoriai jau galėtų atsidurti už grotų, o nepriklausoma žiniasklaida būtų sunaikinta.
Dirbkite toliau ir teikite ataskaitas
Tuo pačiu metu vis sunkiau apginti žurnalistus teisme. „Daugelis procesų yra politiškai motyvuoti, todėl teisėjai nuleidžia akis į sprendimus, kuriuos jie, matyt, yra priversti priimti“, – sako Galina Arapova iš „Žiniasklaidos teisių apsaugos centro“. Anot jos, belieka tik kelias į Europos žmogaus teisių teismą.
„DOXA“ redaktorius Nikita Kuchinsky įsitikinęs, kad nepriklausoma žiniasklaida gali geriausiai apsiginti nuo valstybės represijų tęsdama darbą ir pranešdama apie viską, kas su jomis vyksta. „Kuo daugiau visuomenės, tuo mažiau spaudimo“, – mano jis. Konstantinas Kalachevas nėra toks optimistiškas. Jis mano, kad greiti pokyčiai Rusijoje įvyks tik įvykus revoliucijai. Pasak Kalachevo, tai gali atsitikti, jei ekonominė krizė virsta socialine, taigi ir politine.
Tačiau taip pat yra vilties, kad Rusijoje iš anksto gali kilti atlydys. Tai galėtų įvykti po Rusijos ir JAV prezidentų susitikimo, kuris galbūt planuojamas vasarą. Tų, kuriuos Rusijos valdžia šalyje laiko „penktąja kolona“, padėtis daugeliu atžvilgių priklauso nuo Rusijos santykių su išoriniu pasauliu, aiškina Kalačevas. „Galbūt Putino susitikimas su Bidenu pakeis tai, kaip Rusija pozicionuoja save likusio pasaulio atžvilgiu“, – prognozavo ekspertas.