Pexels.com archyvo nuotr.

Pasauliui vis dar tenka aršiai grumtis su gyvybes šienaujančiu Koronavirusu. Nors aktyviai kuriamos vakcinos, tačiau kol bus patvirtintas jų veiksmingumas ir atlikti visi reikalingi testavimai praeis nemažai laiko. Kol kas turime vadovautis sveikatos specialistų rekomendacijomis ir būti sąmoningi, saugoti savo ir kitų sveikatą. Augantis sergančiųjų skaičius pasaulyje, kelia vis didesnį nerimą apie galimą antrąją viruso bangą, tačiau pasaulio valstybės priima skirtingus sprendimus, vienur socialinis gyvenimas stipriai ribojamas ir saugomasi bet kokio pavojo, kitur į draudimus ir reikalavimus žiūrima kur kas atsainiau.

Visame pasaulyje yra užfiksuota beveik 24 milijonai Covid-19 atvejų, pasveikti pavyko 15,3 milijonui žmonių. Tačiau užfiksuotas mirčių skaičius gąsdinantis – virusas pareikalavo 813 tūkstančių gyvybių. Viena labiausiai nukentėjusių nuo viruso valstybių yra JAV. Viso pandemijos proveržio metu čia buvo užfiksuota daugiau nei 5,9 milijono atvejų ir 180 tūkstančių mirčių. Vien rupjūčio 25d. užfiksuota 40 tūkstančių naujų atvejų. Ir taip kone kasdien, vis užfiksuojama dešimtys tūkstačių naujų atvejų. Situacijai negerėjant JAV laikosi griežtų apsaugos reikalavimų, kaukės ir kitos veidą dengiančios apsaugos priemonės yra privalomos, taip pat privaloma laikytis saugaus atstumo, saviizoliacijos. Taip pat ruošiamasi pradėdi naudoti programėles, kurių pagalba bus galima matyti susirgusiųjų maršrutus ir ar turėjo kontaktą su kitais asmenimis. Artėjantys mokslo metai tampa tikru iššūkiu, bus leista atsidaryti tik toms mokykloms, kurios galės užtikrinti mokinių saugumą, nes vaikų sergamumas šiuo virusu JAV taip pat sparčiai auga. Dėl to bus atsižvelgiama į esamą situaciją ir prireikus pamokas bus siūloma vesti nuotoliniu būdu. Panašu, kad galingiausia pasaulio valstybė kenčia nuo Koronaviruso, tačiau aktyviai su juo kovoja ir laikosi visų saugumo reikalavimų.

Nuo JAV beveik atsilieka ir kita didelė valstybė – Brazilija. Čia visos pandemijos metu užfiksuota daugiau nei 3,6 milijono atvejų, o virusas pasiglemžė 116,666 gyvybių. Brazilijoje sunkiai sekasi pažaboti viruso plitimą, dėl to taip pat privalomos apsaugos priemonės, atšaukiami didžiausi renginiai tokie kaip San Paulo karnavalas, o turizmas šalyje taip pat ribojamas.

Pexels.com archyvo nuotr.

Indija šiuo metu užima trečią vietą pasaulyje pagal užsikrėtimo koronavirusu atvejus po JAV ir Brazilijos. Šalyje jau keletą savaičių kasdien užfiksuojama vidutiniškai po 50 tūkstančių naujų užsikrėtimų. Pagal naujausius duomenis šalyje iš viso nuo pandemijos pradžios yra užfiksuoti 3,235,725 atvejai ir 59,632 mirčių. Šalyje rimtai vėl žiūrima į apribojimus ir saugojimąsi, apsauginės kaukės yra privalomos, kai kuriuose miestuose net yra įšaldomas traukinių eismas. Vengiama bet kokių didesnių susibūrimų.

Kituose Azijos šalyse situacija skirtinga. Kinijoje koronaviruso protrūkis iš esmės baigėsi, visuotinis karantinas yra atšauktas, tačiau nedidelių vietinių židinių vis dar atsiranda. Nors Kinija yra kaltinama dėl šio viruso paplitimo, bet pati šalis lyginant su kitomis nukentėjo mažiau. Pandemijos metu čia buvo užfiksuoti 84 996 atvejai ir 4 634 mirtys, šalyje pasveiko 95 % užsikrėtusiųjų. Kinojoje kasdien užfiksuojama naujų atvėjų, tačiau jie neviršyja kelių dešimtčių. Kinijoje greižtai laikomasi saugos reikalavimų, o tuose miestuose, kur užsikrėtimų skaičius auga skelbiamas dalinis karantinas, uždaromi vaikų darželiai ir mokyklos. Būtent toks greitas reagavimas ir reikalavimų laikymasis padėjo Kinijai suvaldyti viruso atplūdį. O didžiausioje Azijos valstybėje Rusijoje situacija daug sudetingesnė. Čia užfiksuota iš viso 970,865 atvejų ir 16,683 mirčių. Kasdien šalyje paskelbiama apie 5000 o kartais ir daugiau naujų atvejų. Rusija yra aukštame rizikos lygyje, todėl keliautojams nepatariama vykti į šalį, o susirgus nebus garantuojama, kad bus suteiktas reikalingas gydymas ir hospitalizacija, nes sveikatos ištekliai yra labai riboti. Šalyje yra laikomasi visų apsaugos reikalavimų, dėvimos kaukės ir laikomasi saugaus atstumo, nes tik taip galima bent minimaliai pristabdyti viruso plitimą. Rusija tapo viena pirmųjų paskebus apie savo sukurtą vakciną, tačiau kitos šalys atsargiau vertiną vakciną, nes dar nėra žinoma apie jos patikimumą. Bet kai kurios valstybės kaip, Brazilija, Vietnamas ir Baltarusija domisi galimybe įsigyti šią vakciną.

O Europos ir Skandinavijos šalys skirtingai reaguoja į pasauliniu mastu kylantį susirgimų skaičių. Viena labiausiai nyo viruso nukentėjusių europos valstybių – Italija jau gali šiek tiek lengviau atsikvepti, nes pati baisiausia banga jau praėjo, tačiau kasdien yra užfiksuojama naujų atvejų. Nuo pandemijos pradžios čia iš viso užfiksuoti 261,174 atvėjai ir 35,445 mirčių. Italija kaip ir Rusija priskiriama aukštos rizikos lygiui, todėl griežtai laikomasi visų saugumo reikalavimų, o visiems atvykusiems į šalį privaloma atlikti Covid-19 testą. Tuo tarpu Ispanijoje situacija žymiai blogesne, čia jau beveik pripažįstama antroji visuro banga, per kelias paskutines dienas čia patvirtinta daugiau nei 20 000 naujų viruso atvejų. Iš viso šalyje yra patvirtinta daugiau 423,224 atvejų ir daugiau nei 28 tūkstančiai mirčių. Kasdien susirgimų skaičius šalyje sparčiai auga, todėl apsaugos reikalavimai būtini dėl to, kai kuriuose mikrorajuonose gyventojų prašoma likti namuose, siekiama apriboti žmonių susibūrimus daugiausiai iki 6 žmonių, o vestuvėse iki 30. Ispanijoje vis labiau nerimaujama, kaip pavyks suvaldyti viruso plitimą rugsėjo mėnėsį, kai visi mokiniai ir studentai grįš į mokymo įstaigas.

Prie griežtesnių saugumo reikalavimų prisideda ir Didžioji britanija. Šalyje buvo užfiksuota 327,798 atvejų ir daugiau nei 41 tūkstantis mirčių. Kasdien susirgimų kreivei kylant aukštyn Britanija ruošiasi galimai antrąjai bangai, paruoštos rekomendacijos mokyklos ir kitoms įstaigoms, viešose vietose prilavomos apsauginės kaukės, taip pat privaloma laikytis saugaus atstumo, o visiems pasijutusiems blogai rekomenduojama kuo greičiau atlikti testą ir niekur neiti iš namų 10 dienų.

Pexels.com archyvo nuotr.

Bet yra valstybių kur labiau atsipalaiduojama, pavyzdžiui kaip Prancūzija ir Švedija. Prancūzijoje iš viso buvo nustatyta 248 158 atvejų ir daugiau nei 30 tūkstančių mirčių. Apsauginių kaukių dėvėjimas yra privalomas, bet kadangi nėra paskelbto visuotino karantino tai gyventojai į tai žiūri kiek atsainiau. Tačiau mokyklos visoje šalyje yra ruošiamos naujiems mokslo metams ir kad būtų užtikrintas mokinių ir mokytojų saugumas.

Švedija taip pat rūpinasi savo gyventojų saugumu, tačiau sprendimai skiriasi nuo kitų valstybių. Visi stebėjosi, kad net paskelbus karantiną šalyje nebuvo privalomos apsauginės kaukės. Tačiau gyventojai yra skatinami vengti didelių susibūrimo vietų, laikyti saugaus atstumo, o pagal amžių į rizikos grupę patenkantiems asmenims rekomenduojama likti namuose. Švedija taip pat nereikalauja karantinuotis atvykusiems į šalį. Situacija šalyje valdoma skatinat gyventojus saugoti save ir kitus, o ne varžant juos draudimais. Švedijoje iš viso buvo nustatyta 86 891 atvejų ir 5814 mirčių.

Paskutiniu metu sergančiųjų skaičius sparčiai auga Ukrainoje. Čia nuo pat pandemijos pradžios užfiksuota 110 085 atvejų ir 2,318 mirčių. Šalyje yra paskelbtas karantinas iki rugpjūčio 31 dienos, taip pat visa šalies teritorija yra padalinta į keturias zonas, kurioms atsižvelgus į epidemiologinę padėtį bus skirtos rekomendacijos. Ukrainoje visuose viešuose vietuose yra privalomas apsauginių kaukių devėjimas, privaloma laikytis saugaus atstumo, o visiems atvykusiems privaloma 14 dienų saviizoliacija.

Stirpiai nuo Covid-19 nukentėjo ir Afrikos šalys. Žmonių, užkrėstų klastingu koronavirusu, skaičius Afrikoje viršijo 1,1 milijono, pranešė Afrikos ligų kontrolės ir prevencijos centrai. Visame žemyne ​​mirė mažiausiai 25 618 žmonių, o 834 262 pacientai pasveiko, rodo naujausi duomenys. Pietų Afrikoje užregistruoti 621 900 atvejų, Šiaurės Afrikoje 194 500, Vakarų Afrikoje 147 900, Rytų Afrikoje 102 900 ir Centrinėje Afrikoje 51 600 atvejų. Apie 12 600 žmonių mirė nuo viruso Pietų Afrikoje, 7500 – Šiaurės Afrikoje, 2200 – Rytų ir Vakarų Afrikoje ir 1 000 – Centrinėje Afrikoje. Virusas gali nusinešti dau daugiau gyvybių, ypatingai tuose regionuose kur skurdi medicininė pagalba ir labai trūksta išteklių. Siekiant užkirsti kelia viruso plitimui buvo uždarytos Afrikos šalių sienos. Tačiau manoma, kad Afrikos šalys pagal sergamumą Covid-19 aplenks JAV, nes neturi pakankamai galimybių testuoti užsikrėtusiųjų, o daugelyje šalių sveikatos sistema yra nepajėgi skirti reikalingo gydymo.

Koronavirusas metė varginantį iššūkį pasauliui, kuris pareikalavo daug gyvybių ir išteklių. Pagal matomą statistiką akivaizdu, kad ne visų valstybių galimybės yra vienodos kovoje su virusu, bet laikymasis bendrų saugos reikalavimų gali padėti apsaugoti save ir kitus.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: