Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Lietuvos banko (LB) Ekonomikos departamento direktorius Aurelijus Dabušinskas tvirtina, kad 2024 metais pagal Trišalės tarybos nustatytą formulę, minimali mėnesinė alga (MMA) Lietuvoje turėtų būti keliama 112,84 euro arba 13,4 proc. – nuo 840 iki 952,84 euro.

„2022 m. VDU (vidutinis darbo užmokestis – ELTA) be priedų ir premijų siekė 1663,6 eurus. Finansų ministerijos kovo mėn. prognozė darbo užmokesčiui yra, kad šiais metais VDU augtų 9,1 proc., kitais – 5 proc. Tai reiškia, kad VDU be priedų ir premijų 2024 m. siektų 1905,7 euro. Siektinas lygis MMA ir VDU santykio nesikeičia, jis liktų 50 proc., kaip ir pernai“, – antradienį Trišalės tarybos posėdžio metu teigė A. Dabušinskas.

Toks MMA dydis nustatytas pagal Trišalės tarybos sutartą metodiką, kuomet atsižvelgiama į 2024 m. prognozuojamą VDU be priedų ir premijų, ir jis yra dauginamas iš penkių didžiausią MMA ir VDU santykį 2019–2021 m. turėjusių ES šalių MMA ir VDU santykio vidurkio.

Siūlytų remtis formules rezultatu kaip pagrindu diskusijoms dėl MMA dydžio 2024 m.

A. Dabušinskas pažymėjo, kad LB kaip ir anksčiau MMA laiko pajamų nelygybės mažinimo instrumentu bei siūlo „imti formulės rezultatą kaip pagrindą diskusijoms“.

„Mes manome, kad formulės pagrindą sudaro santykinai objektyvūs rodikliai ir mes siūlytume, kaip ir anksčiau, bent jau imti formulės rezultatą kaip pagrindą diskusijoms“, – sakė jis.

LB atstovas tvirtino, kad jeigu sprendimą dėl MMA reikėtų priimti dabar, LB vertinimu, labai didelių rizikų dėl MMA didinimo iki formulėje paskaičiuoto dydžio – nėra.

„Jeigu sprendimą reikėtų priimti čia ir dabar, gerokai iš anksto, tai mūsų vertinimu nematytume labai didelių rizikų, kodėl nebūtų galima nuspręsti didinti MMA tiek, kiek rodo paskaičiavimas“, – aiškino A. Dabušinskas.

„Suprantama, kad rizikų yra, visaip gali atsitikti, taip buvo ir pernai, ir šiemet. Karas nėra pasibaigęs, tačiau, dabar vertindami situaciją, kaip mes ją matome šiais metais ir ateityje, manytume, kad formulės rezultatas yra geras pagrindas, jį galima būtų imti kaip rodiklį, kuriuo reiktų kelti MMA“, – tikino jis.

ELTA primena, kad nuo 2023 m. pradžios MMA augo iki 840 eurų, t. y. 15 proc. nuo buvusių 730 eurų, minimalusis valandinis atlygis didinamas iki 5,14 euro vietoje praeitais metais nustatyto 4,47 euro. Minimalus valandinis atlygis didėjo 0,67 euro, arba taip pat apie 15 proc.

Ignas Dobrovolskas (ELTA)

Naujienų agentūros ELTA informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB “NAUJIENŲ AGENTŪRA ELTA” sutikimo draudžiama.

 
Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: