Romas Zabarauskas © Arcana Femina nuotr.

Prieš metus išleista knyga, naujai pažvelgusi į LGBT+ (lesbiečių, gėjų, biseksualių, trans ir kitų asmenų) bendruomenės gyvenimą Lietuvoje, sulaukė teigiamų kritikų ir skaitytojų įvertinimų, pelnė nominaciją Nacionaliniuose lygybės ir įvairovės apdovanojimuose ir paskatino ne vieną naują atsiskleidimą viešojoje erdvėje.

Rinktinė knygos fotografijų paroda surengta Lietuvos Respublikos Seime, „Soho“ ir „Paviljonas“ klubuose.

„Drąsiai galima teigti, kad „Lietuva atsiskleidžia“ yra autentiškų, nepasidavusių gyvenimo automatizmui žmonių liudijimai apie sunkumus ir pripažinimą, kurį patiria mūsų ar užsienio valstybių visuomenėse.“ – teigė literatūros kritikas, dr. Ramūnas Čičelis, LRT.

Anksčiau publikuotą „Lietuva atsiskleidžia“ ištrauką galite perskaityti čia, o šį kartą dalinamės pirmaisiais knygos puslapiais. Juose – pačių autorių istorijos: kino kūrėjo Romo Zabarausko ir fotografės ARCANA FEMINA.

„Lietuva atsiskleidžia: 99 LGBT+ istorijos“ šiuo metu galima įsigyti tiesiai iš leidėjų – daugiau informacijos ieškokite oficialioje Facebook paskyroje.

***

Romas Zabarauskas

Ši knyga nėra skirta ką nors įtikinti. Ji nepakeis jūsų požiūrio, vertybių, įsitikinimų. Ji nežais jūsų jausmais, nesiverš į sąžinę ir nelįs į dūšią.

Su knyga ar be jos, vieną dieną Lietuvoje grius tylos sienos ir sutirps šalti neapykantos luitai. Tai bus įspūdingas emocijų potvynis.

Ar galite įsivaizduoti laisvės pojūtį? Laisvė, kai kūnu uždengi tanką. Laisvė, kai gyvendamas Lietuvos provincijoje, atsiskleidi kaip trans vaikinas, nors visuomenė ir šalies įstatymai iš tavo tapatybės tik juokiasi.

Laisvė. Kaip malonu, kai bent akimirką nebelieka abejonių ir rūpesčių. Kai gyveni visu šimtu procentų. Tai toks stiprus prasmės pojūtis, kad net gali užsukti jį į kvepalų buteliuką. Vėliau, kai apims sunkumas, pasikvėpinsi atsiminimais ir svaigiai prisiminsi, dėl ko verta gyventi.

Tai bus emocijų potvynis, nes kiekvienas atsiskleidimas pakeis savo aplinką. Kils konfliktų. Suklaidinti žmonės nesupras savo vaikų, šeimos narių ar draugų. „Ką žmonės pasakys?“ ‒ klaus tie, kurie iš tiesų turėtų patys prabilti ir pastovėti už savo artimą.

Kita vertus, kursis nauji, atvirumu ir meile grįsti santykiai. Vienas atsiskleidimas įkvėps dešimt kitų ir negrįžtamai išjudins Lietuvos visuomenę.

Potvynis ‒ tai gamtos stichija. Lesbiečių, gėjų, biseksualių, trans asmenų lygiateisiškumas Lietuvoje yra neišvengiamas. Tai tik laiko klausimas, tačiau vien laikas nieko nepakeis. Viską pakeis tik patys Lietuvos piliečiai.

Bus panaikinta homofobiška nepilnamečių apsaugos įstatymo eilutė. Įteisinta tos pačios lyties asmenų porų partnerystė ir santuoka, teisė įsivaikinti. Teisėta lyties keitimo operacija, hormonų terapija, dokumentų keitimas. Užtikrintas protingas lytiškumo ugdymas mokyklose ir universitetuose. LGBT+ žmonės bus pripažinti kaip visavertė visuomenės dalis. Įsivyraus ramybė ir Lietuva suklestės: gerbs ir skatins savo talentus, rūpinsis visų gerove, atsakingai spręs globalias problemas.

Lietuva atsiskleidžia, ir tai yra nesustabdoma. Aš esu gėjus, ir tai yra mano istorija. Iš viso jų šioje knygoje – devyniasdešimt devynios.

Ar būsi šimtasis, kuris prisidės?..

ART_4869

Arcana Femina © Arcana Femina nuotr.

ARCANA FEMINA

Nuo pat vaikystės jaučiau vidinę atskirtį nuo mane supančių žmonių. Šis nuolatos lydintis vienišumo jausmas padėjo sukaupti gyvenimiškos patirties, išugdė liberalias pažiūras ir empatijos jausmą kitoniškumui.

Nors savo aplinkoje esu uždaras žmogus ir galiu pasirodyti šalto ar net pikto būdo – visa tai tėra savisauga, kilusi iš nuolat pastebimos neteisybės. Dar lankydama darželį svajojau užaugusi būti advokate – jau tada rūpėjo ne į kosmosą pakilti, o pasirūpinti, kad ir šioj žemėj gyventi būtų gera. Advokate netapau, tačiau esu menininkė, neretai kūryboje nagrinėjanti socialines temas.

Prieš ketverius metus susipažinau su savo geriausiu draugu Viliumi. Mūsų pažintis buvo labai netikėta. Tuo metu ieškojau vienalyčių porų fotografijų projektui. Jis pamatė mano skelbimą ir parašė nuoširdų laišką norėdamas susipažinti, nes jau daugiau nei 10 metų gyveno JAV, o tuomet planavo atvykti į Lietuvą. Tai buvo pirmas ir paskutinis kartas, kai mačiau jį gyvai… Jis yra trans ir dėl Lietuvoje esamos teisinės padėties patirtų per daug sunkumų atvykti į Europą su lietuvišku pasu, kuris neatitinka jo dabartinės lyties išraiškos. Ir tai tik viena iš problemų, su kuriomis susiduria trans asmenys…

Viliaus asmeninė patirtis, kuri būtų kur kas mažiau skaudi, jei tik pasikeistų visuomenės požiūris, mane labai sujaudino. Daviau jam pažadą pasistengti, kad aplinka, kurioje mes visi esame, taptų bent kiek pakantesnė trans asmenims. Taip pradėjau savo projektą „By the Way“ (liet. „Beje“) apie įvairias trans patirtis. Norėjau kalbėti Lietuvos kontekste, bet herojų paieškos čia buvo per daug sudėtingos. Viena mergina iš Kauno, kuri norėjo fotografuotis, galiausiai atsisakė – baiminosi, kad paviešinus projektą gali kilti grėsmė jos gyvybei.

Tokia realybė mane dar labiau sukrėtė, tačiau nesustabdė. Pavyko rasti trans asmenų Londone, kurie, išgirdę apie mūsų kontekstą, sutiko prabilti apie savo patirtis ir taip įkvėpti bei palaikyti žmones Lietuvoje. Esu jiems be galo dėkinga – jie tikrai prisidėjo, kad Lietuvos trans bendruomenė taptų atviresnė pati sau, o visuomenė – sąmoningesnė.

ART_4878

Arcana Femina © Arcana Femina nuotr.

Paroda galų gale rado savo erdvę ir žiūrovą, nors tai buvo nelengva – galerija, su kuria iš pradžių buvau sutarusi dėl ekspozicijos, išgirdusi temą rėžė, kad „tokie išsigimėliai pas juos niekada nekabos“. Galiausiai erdvę padėjo rasti dėstytoja, tikėjusi mano idėja.

Taip aš pradėjau savo, kaip LGBT+ aktyvistės kelią. Pradėjau savanoriauti, vėliau ir dirbti Lietuvos gėjų lygoje (LGL), įsitraukiau į kitų nevyriausybinių organizacijų veiklas. Noriu maksimaliai prisidėti prie visiems atviresnės visuomenės kūrimo, nes man tai nuoširdžiai rūpi.

Valdžiai labai lengva manipuliuoti žmonių masėmis, kurios LGBT+ bendruomenę įsivaizduoja kaip kokį baubą ar visuotinę grėsmę nusistovėjusioms tradicijoms. Bet tereikia pažinti žmones, kad suprastum, jog turime kur kas daugiau panašumų. Norėčiau, kad žmonės būtų labiau linkę priimti vieni kitus tokius, kokie yra.

Ir Lietuva išties sparčiai keičiasi. Jei prieš kelerius metus buvo sunku rasti žmonių projektui, šiandien apie trans asmenis diskutuojama įvairiuose kontekstuose, kuriamos skirtingos akcijos, peticijos, daugėja atsiskleidimų. Galiausiai mano aktyvistinė veikla paskatino ir mane pačią labiau atsigręžti į save. Klausimai dėl savo pačios tapatumo man nebekelia baimės – šiandien galiu atvirai pasakyti, kad esu panseksuali / demiseksuali / queer asmenybė.

Šių dienų žmogaus gyvenimo tempas toks intensyvus, kad kartais tiesiog nespėjame skirti laiko prasmingam pokalbiui. Tikiuosi, kad mūsų knygos istorijos padės sumažinti atskirtį tarp žmonių ir rasti daugiau tarpusavio bendrumo, o ne priežasčių riboti vienas kito laisvę.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: