„Elegancija“ – debiutinis autorės Kathleen Tessaro romanas. Vos tik atvertus knygos viršelį, dėmesį atkreipia raudonomis raidėmis išryškinta mintis: „Tikra meilė visada madinga“. Išsakyta frazė tarsi praskleidžia paslapties šydą apie ką ši knyga – paslaptingą ir įvairialypį moters pasaulį, kuriame vyrauja meilė, mada, kelionės ir žinoma iškylančios įvairios gyvenimiškas problemos – kaip jas išspręsti išliekant ne tik žaviai, bet ir elegantiškai.
Šiandien ši rašytoja, madų pasaulio veikėja jau yra parašiusi ir išleidusi penkias knygas, iš kurių dvi išverstos į lietuvių kalbą: „Elegancija“ („Elegance“) ir „Nekaltybė“ („Innocence“). Likusios knygos išleistos anglų kalba – „Koketė“ („The Flirt“), „Debiutantė“ („The Debutante“) ir „Kvepalų kolekcionierė“ („The Perfume Collector“). Autorės rašymo stilius ypatingai išsiskiria rafinuotumu, taisyklingumu. Visos autorės knygos skirtos pirmiausiai moterims, nes jose gvildenamos gyvenimiškos problemos, pateikiamos dažnos situacijos, o per pagrindinius herojus, jų išgyvenimus rašomi patarimai, kaip netikėtumai galėtų būti išspręsti.
Požiūris iš skirtingų perspektyvų
Apie romaną „Elegancija“, kaip ir apie daugelį kitų knygų, galima išgirsti dviprasmiškų minčių – vieni vertina aukščiausiais balais, kiti – neigiamai. Ši knyga skiriasi nuo kitų panašaus pobūdžio kūrinių tuo, kad pagrindinės herojės Luizos Kanovos istorija pateikiama iš dviejų skirtingų perspektyvų – kokia ji buvo: nerūpestinga, nedrąsi, besipykstanti su vyru, nepritampanti įvairiuose aukštuomenės pokyliuose ar šventėse, ir kaip mergina keitėsi įsigijusi elegancijos vadovėlį-abėcėlę skirtą kiekvienai moteriai. Jame pateikiami patarimai moterims labai įvairiems gyvenimo atvejams.
Romano siužetas prasideda tuomet, kai į Luizos rankas patenka elegancijos vadovėlis. Jame pateikiami įvairūs patarimai moterims apie aksesuarų parinkimą, estetinio grožio suvokimą, idealaus garderobo turinį, makiažo privalumus, tinkamą aprangą einant į prabangų restoraną. Pateikiami atsakymai į klausimus apie tai koks turėtų būti besilaukiančios kūdikio moters elgesys ir apranga, kuo svarbūs draugių patarimai einant apsipirkti, įdegio samprata, vyrų paslaptys, kurias verta žinoti kiekvienai.
„Elegancijos“ vadovėlyje išsakyti patarimai vertingi bet kuriai moteriai norinčiai tapti aukštuomenės dama. Elegantiško stiliaus abėcėlėje išdėstytos teorijos gali pakeisti moters mąstymą, kuris tikėtina, kad taps pagrindine jos gyvenimo pokyčių priežastimi. Apie tuos pokyčius pradėjo galvoti ir Luiza, kai pradėjo skaityti „Padėk sau“ vadovėlį.
Kasdienės problemos per ironijos prizmę
Merginos gyvenimas romane gali atrodyti gana artimas ir retkarčiais labai panašus į kurios nors iš skaitytojų tikrąjį gyvenimą. Tą ryšį sustiprina ir nuolat pabrėžia pasakojimas pirmuoju asmeniu: „Kurį laiką mąsčiau ir ruošiausi. Dažniausiai neleidžiu sau net žiūrėti į vitrinas, sakau, kad neturiu tam pinigų ir apskritai, jog tai kankynė. Arba sakau sau, kad esu per stora, kad prekinsiuosi, kai būsiu aukštesnė.“ (p. 86)
Ryšys tarp realaus ir knygos herojės gyvenimų suteikia tam tikrą artumo atspalvį – pabrėžia pagrindinės veikėjos nesivaržymą, santykių intymumą, padeda jai labiau atsiskleisti ir pažinti save. Tokiu būdu skaitytoja gali labiau susitapatinti su pagrindinės veikėjos patiriamomis emocijomis, iškylančiomis problemomis.
Kai kuriuose knygoje pateiktuose patarimuose galima įžvelgti ironijos, kuria pabrėžiama, kad kiekviena dvidešimt pirmo amžiaus moteris turi siekti atsakomybės, savarankiškumo bei pasirinkimo laisvės: „Kailiniai yra svarbi gairė moters gyvenime, perkami jie nuodugniai apgalvojus ir pasvėrus. Taigi gerai apmąstykite savo pasirinkimą. Galų gale vyrai ateina ir išeina, o geri kailiniai lieka visam gyvenimui.“ (p. 74)
Ypatingai pabrėžiamas moters naivumas, o ironijos gaidelė pastebima tose situacijose, kuriose moteris turi pasirinkti sau tinkamiausią variantą. Jeigu moters gyvenime vyro nebelieka, ji turi išmokti gyventi savarankiškai. Tai savotiškas gyvenimo kredo, kuris skatina individualumo ir atsakomybės pojūčius.
Ką dar verta žinoti?
Romanas „Elegancija“ – dinamiškas, lengvai ir greitai skaitomas. Jame nėra daug personažų, tačiau kiekvienas jų siejasi su pagrindine veikėja Luiza, kuri nori savo gyvenime kuo daugiau išmokti, patirti ir tuo pasidalinti su kitais iš naujo pažinusi save. Veikėjų tarpusavio santykiai atskleidžia nemažai būdo savybių bei emocijų, kurios padeda geriau suprasti esamą situaciją ir susimąstyti – ar man taip niekada nebuvo?
Apibendrinant, sunku nuspręsti ko skaitytojai knygoje rastų daugiau – probleminių situacijų ar gyvenimiškų patarimų… Bet kuriuo atveju, ši kelių valandų kelionė knygos puslapiuose yra įdomi, verčianti pastebėti detales, kurios paprastai lieka nepastebimos.