Režisuotas Nikolajaus Arselio (ang. Nikolaj Arcel) „Karališkas romanas“ (ang. The Royal Affair) kino teatrus pasiekė 2012-tų metų pavasarį. Danų sukurtas filmas yra laikomas viena geriausių visų laikų kostiuminių dramų. Teigiamai įvertintas žiūrovų ir kritikų jis buvo nominuotas prestižiškiausiems filmų apdovanojimams.
Tai istorinė drama, paremta tikrais faktais. Siužeto centre – intriguojantis meilės trikampis tarp psichologinių problemų turinčio Danijos karaliaus Kristijono VII (akt. Mikkel Boe Følsgaard), visapusiškai apsišvietusio vokiečių kilmės karališkojo gydytojo Johano Frydricho Struence (akt. Mads Mikkelsen) ir jaunos, bet stiprios britų kilmės karalienės Karolinos Matildos (akt. Alicia Vikander). „Karališkas romanas“ – istorija apie uždraustą, bet aistringą meilę, pakeitusią šalį.
Nikolajus Arselis ir Rasmusas Heisterbergas scenarijaus rašymo procesą pradėjo skaitydami Pero Olovo Enkvisto (ang. Per Olov Enquist) 1999-tais metais išleistą novelę „Karališkojo daktaro vizitas“ (ang. The Visit of the Royal Doctor). Iš pradžių teisės kurti šios knygos ekranizaciją buvo parduotos kompanijai, kuri net dešimtmetį stengėsi pastatyti ją anglų kalba. Tačiau jų pastangos vis likdavo bevaisės. Kompanijai „Zentropa“ pareiškus norą perimti ekranizacijos statymą, leidimas jiems nebuvo duotas, todėl jiems teko ieškoti kito būdo, kaip prisiliesti prie šios svarbios Danijos istorijos atkarpos.
Kompanijos paieškos tęsėsi ir galiausiai jiems nusišypsojo laimė. „Zentropa“ paskelbė, jog filmas bus paremtas Bodilio Stenseno Leto (ang. Bodil Steensen-Leth) erotine novele „Prinsesse af blode“, kurioje ta pati istorija apie meilę ir revoliuciją, atnešusią didžiulius pasikeitimus valstybėje, yra pasakojama iš karalienės perspektyvos. Tačiau kad ir kaip bebūtų, filmo scenarijus turi nemažai detalių ir iš Pero Olovo Enkvisto novelės, ypač ekranizacijoje vaizduojamas daktaro paveikslas.
Stengiantis išvengti konfliktų, filmo prodiuseriai susisiekė su autoriumi, kad galėtų patvirtinti tam tikras detales. Pasikalbėję su juo išsiaiškino, kurie knygoje vartojami faktai yra tikri, o kurie – išgalvoti. Prodiuseriai net nusamdė specialistą, kurio užduotis buvo palyginti scenarijų ir knygą, kad būtų aišku, jog jie yra visiškai nepanašūs. Šitaip buvo išvengta konflikto, kuris galėjo įsiplieksti dėl autorinių teisių.
Filmo realizavimui buvo skirta 46 milijonai daniškų kronų (8,4 JAV dolerių). Tai yra bendras Danijos, Švedijos ir Čekijos respublikos darbas. Prieš paskelbiant oficialų filmo pavadinimą, kūrėjų grupė ilgai diskutavo, kaip reikėtų pavadinti šią istorinę dramą. Galimybių buvo įvairių: „Karalienė ir karališkasis daktaras“ bei „Karolinos Matildos metai“, tačiau galiausiai prodiuserių komanda apsistojo ties „Karališku romanu“.
Dėka aukščiausio lygio operatoriaus Rasmuso Videbeko (ang. Rasmus Videbæk), filmo dizainerio Nielso Sedžero (ang. Niels Sejer) ir kostiumų dizainerės Manonos Rasmusen (ang. Manon Rasmussen), filmo pastatymas yra labai mielas akiai. Nuostabios filmavimo vietos Čekijos respublikoje puikiai atvaizduoja XVIIIa. laikų Europietišką dvasią. Filmuodamas šį istorinį šedevrą, Rasmusas Videbekas naudoja niūrią spalvų paletę, kuri padeda geriau išreikšti, pavaizduoti senovinių laikų dvasią ir nuotaiką, tačiau tuo pačiu metu, atėjus vasarai, ekranas nusidažo gražiomis vasaros spalvomis.
Tiek žiūrovai, tiek žinomi kritikai „Karališką romaną“ įvertino teigiamai. Nemažai liaupsių susilaukė aktoriai, atlikę pagrindinius vaidmenis. „Ekspresyvus Mikelseno veidas ir jo bruožuose įsipynęs žiaurumas prikelia jo veikėją gyvenimui. Jis puikiai dera su spalvingu Vikander pasirodymu“ – aktorių darbą giria kritikė Klaudija Puig (ang. Claudia Puig). Režisieriai puikiai susitvarkė su filmo kūrimu. Visi, matę šį filmą buvo sužavėti meilės trikampiu ir ta detalė, jog viskas yra paremta tikrais faktais, tik dar labiau sustiprina efektą. „Filmas „Karališkas romanas“ yra ilgas, tačiau tai nestebina žinant, jog tai yra istorinis kūrinys, paremtas tikrais faktais. Tai žavesį keliantis darbas, kuris lengvai pritraukia žiūrovų dėmesį. Ši istorija yra skirta didžiajam ekranui“ – savo susižavėjimo filmu neslepia Sara Gopol (ang. Sarah Gopaul).
Verdiktas 9/10
Ekranizacijos sėkmė buvo pripažinta ir prestižiniuose filmų apdovanojimuose. 62-ajame Tarptautiniame Berlyno filmų festivalyje „Karališkas romanas“ laimėjo apdovanojimus už geriausią scenarijų ir geriausią aktorių, kuriuo tapo Mads Mikelsenas, vaidinęs Danijos karalių. Negana to, šis filmas buvo nominuotas Oskarui už geriausią filmą užsienio kalba. Tai yra didžiulis įvertinimas, įrodantis, kad ekranizacija yra puiki ir verta peržiūros.