Jungtiniai Arabų Emyratai moko moterį būti astronaute ir sulaukė tarptautinio pagyrimo už pastangas skatinti moterų lygybę. Tačiau tame yra ir keletas minusų.
Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) moterys šiuo metu užkariauja visas antraštes. Vos prieš kelias dienas 28 metų Nura Al-Matruschi buvo paskirta pirmąja moterimi astronaute pagal šalies kosmoso programą. Tačiau Al-Matruschi anaiptol nėra vienintelė moteris šioje šakoje. JAE tyrimų departamento duomenimis, moterys sudaro 80 procentų dabartinės Marso misijos mokslininkų komandos.
Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) metinėje visuotinės lyčių atotrūkio ataskaitoje JAE apibūdinamas kaip lyderis skatinant lyčių lygybę vidurio rytuose. WEF taip pat priskiria JAE penkioms šalims, kurių bendras indeksas labiausiai pagerėjo. Atitinkamai, lyčių specifiniai skirtumai praėjusiais metais vėl sumažėjo: atsižvelgiant į šį įvykį, JAE šiais metais yra 72 vietoje iš 153 šalių. 2020 m. jie vis dar buvo 120 vietoje.
Pasak žurnalo „Forbes“, 23 moterys iš JAE 23 yra įtakingų verslininkių sąraše 2020 m. Žurnalas taip pat aprašo JAE planus skatinti moterų lygybę, pavyzdžiui, mokant vienodą atlyginimą.
Princesės narvuose?
Tačiau šiuose pokyčiuose yra neigiama pusė. Daugelį metų Dubajaus emyrui Mohammedui bin Raschidui Al-Maktoumui buvo pareikšti įtarimai, kad jis nelaisvėje laiko dvi savo dukteris. Jo dukterų Latifa ir Shamsa buvimo vieta nėra žinoma. Jos arba dingo, arba, nepaisant tarptautinės kritikos, yra griežtai saugomos namuose.
Pati Latifa aiškina, kad ją įkaite laiko tėvas. Jos sesuo Shamsa pabėgo iš savo tėvo rezidencijos Surėjuje, pietryčių Anglijoje, 2000 m. Po kelių savaičių ji buvo pagrobta Kembridže ir, matyt, kitą dieną buvo nuskraidinta į Dubajų. Viena iš emyro žmonų, princesė Haya, taip pat pabėgo iš Dubajaus 2019 m. vasarą.
Problema užsienio darbuotojų teisėse
Pasaulio banko duomenimis, JAE gyventojų skaičius 2020 m. išaugo iki 9,9 mln. Tačiau tik apie 10 procentų gyventojų yra Emyratų piliečiai. Didžioji dauguma šalies gyventojų yra užsienio kompanijų darbuotojai iš kitų šalių arba užsienio migrantai, dirbantys statybų, paslaugų ar namų ūkio sektoriuose, įskaitant daug moterų iš Azijos šalių.
2017 m. JAE priėmė įstatymą, kuriuo užsienyje gimusiems namų ūkio darbuotojams užtikrinamos ribotos darbo teisės. Nepaisant tolesnių teisinių pokyčių 2020 m. pabaigoje, darbuotojams užsieniečiams padėtis nepagerėjo. Jiems vis dar taikoma vadinamoji Kafala sistema. Tai numato, kad kviestiniai darbuotojai priklauso nuo JAE piliečio garantijos dėl atvykimo formalumų.
Ši garantija įpareigoja pasirūpinti atvykimo formalumais ir valstybine registracija bei garantuoti sutarčių formalumų laikymąsi. Šiuo tikslu darbdavys užsienio darbuotojo pasą konfiskuoja ir grąžina tik pasibaigus sutarčiai. Anksčiau, piknaudžiaujant šiuo įstatymu užsienietės darbuotojos moterys ne kartą buvo patyrusios seksualinį šantažą.
Nevienodos prieš įstatymą
Šių metų kovą žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) paskelbė atvirą laišką, kuriame surašytas ilgas sąrašas žmogaus teisių problemų, turinčių įtakos JAE moterims. Pavyzdžiui, HRW kritikuoja tai, kad tik emyratų vyrai gali perduoti pilietybę savo palikuonims. Todėl emyratų motinų ir užsieniečių tėvų vaikai neturi pilietybės, nes jiems neišduodami gimimo liudijimai. Asmenys be pilietybės neturi galimybės naudotis pagrindinėmis teisėmis ir paslaugomis JAE.
HRW santuokos ir skyrybų problemą taip pat laiko aktualia problema. “Kokių veiksmų imasi valdžios institucijos, siekdamos užtikrinti, kad moterys turėtų tokias pačias teises kaip vyrai, sudarydamos santuoką, susituokdamos, išsiskirdamos ir priimdamos sprendimus dėl vaikų, įskaitant vyrų globos panaikinimą?” – taip klausia HRW. Šiuo metu vyras gali nutraukti santuoką vienašališkai tik keliais ištartais žodžiais. Kita vertus, moteriai reikia raštiško globėjo vyro leidimo sudaryti santuoką arba ją nutraukti jos pačios prašymu.
Pakeistas įvaizdis
Emyratų moterų įvaizdis pasikeitė. Iki 2000-ųjų valstybė turėjo tam tikrą viešųjų diskursų monopolį, o valstybę valdė vyrai. „Religiniai veikėjai pasielgė kaip galingi kalbėtojai, sugebėję formuoti ir palaikyti viešąją nuomonę, palaikydami konservatyvias normas ir politiką“, – sakė Bahyao įlankos švietimo programos tyrėja Dabya al-Rafaei. Šios normos ir politika padėjo užtikrinti, kad Persijos įlankos regiono moterys išliktų „paklusnios ir paslėptos“, teigia al-Rafaei.
Tik atsiradus mobiliajam internetui ir socialinei žiniasklaidai, tuom buvo suabejota. „Kai vis daugiau moterų kvestionuoja diskriminacinę politiką, atkreipia dėmesį į savo žemą statusą visuomenėje ar tiesiog dalijasi kasdienio gyvenimo ištraukomis, nebėra įmanoma monopolizuoti diskurso apie moterų padėtį Persijos įlankoje“, – sakė al-Rafaei. Didėjantis moterų sąmoningumas pakeitė jų statusą. Tačiau kalbant apie vienodą atlyginimą, vis dar yra didelis atotrūkis tarp vyriausybės nutarimo ir realybės.
Daugiau matomumo
Neseniai paskelbtame Londono ekonomikos mokyklos tinklaraščio publikacijoje „Įvaizdžio kūrimo politika įlankoje rašoma, kad Persijos įlankos valstybės sąmoningai imasi modernizavimo pastangų ir taip suteikia moterims daugiau matomumo.
JT Moterų ryšių su Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos biuru direktorė Mouza Al Shehhi pritaria tokiai nuomonei. „JAE vadovybė suvokia moterų pavyzdžių svarbą“, – teigia Al Shehhi. – Ji ne kartą pabrėžė emyratų moterų sėkmę visose srityse.
Al Shehi mano, kad emiratų moteris pirmą kartą turi tapti astronaute, įkvepiančia šalį ir regioną. „Tai nestebina tų, kurie stebėjo JAE pažangą moterų teisių srityje“.