Kontroversiškas prancūzų rašytojas Michel Houellebecq romane „Platforma“ nagrinėja idividualumo, meilės nuvertinimo, kelionių po egzotiškas šalis, priklausomybės seksui temas.

Romano pradžia tradiciška – nežymus įvykis, kuris suteikia pradžią tolesnei eigai. Miršta pagrindinio veikėjo Mišelio tėvas ir sūnus atvyksta su juo atsisveikinti. Po laidotuvių herojus nusprendžia išvykti atostogauti į Tailandą. Mišelis neturi draugų, todėl daug laiko būna vienas. Mėgsta stebėti aplinkinius. Galvodamas apie kitus, dažnai lieka jiems kritiškas. Pagrindiniam veikėjui būdingas individualumo jausmas. Bendravimas su kitais žmonėmis, naujos pažintys, jam nėra labai svarbios. Vyras dažnai stengiasi likti tik stebėtoju. Tiesa, vakarais jis mėgsta atsipalaiduoti. Apsilankymai naktiniuose baruose ar masažo salonuose – vienas iš jo pomėgių. Juose galima atrasti malonumų kūnui ir išvengti susipažinimo pokalbių, kas Mišeliui labai patinka. Todėl kartais atrodo, kad vyras per daug greitai pasiduoda vienišumo jausmui, tada belieka vienintelis kelias ją išsklaidyti – klajojimas naktimis po barus.

Kelionė į Tailandą Mišeliui ypatinga tuo, kad susipažįsta su nauju žmogumi. Valeri – atrasta draugė, vienintelis žmogus, su kuo vyras ne tik mėgaujasi sekso žaidimais, tačiau užmezga ryšį. Tai pirmas žingsnis į Mišelio gyvenimo pokyčius.

Antras romano skyrius yra kitoks. Daugiau veikėjų išgyvenimų, aistros, emocijų, mažiau stebėjimo. Be to, kad Mišelio ir Valeri draugystė tęsiasi, atsiranda dar vienas svarbus personažas – Valeri kolega Žanas Yvas. Šie trys veikėjai sugalvoja naują projektą – sekso turizmą, kurį bando įgyvendinti. Knygos herojai – tai naujų idėjų, gyvenimo tikslų siekėjai. Jie atkaklūs, ryžtingi, nori, kad kiekvienas žmogus gyvenime pajustų kuo daugiau malonumų, įsimintinų akimirkų. Todėl nusprendžia, kad sekso turizmo projektas, kelionių agentūroje bus labai pelningas. Juk kiekvienas žmogus nori kelionėje pramogų. Kelionės laikas yra ribotas, tačiau viską suplanavus, vakarais lieka laiko asmeniniams norams patenkinti.

Norėdami įsitikinti projekto sėkme Valeri, Mišelis ir Žanas Yvu išvažiuoja į kelionę po Kubą. Valeri ir Mišelis šiuo egzotišku kraštu susižavi, nusprendžia apsigyventi. Juos sieja didelė meilė, aistra, supratimas… Jie kartais kalba apie bendrą ateitį, net vaikus. Pora pasirenka gyvenimą dėl savo troškimų, asmeninių interesų, norų, o ne dėl geresnės ateities ekonominiu atžvilgiu ar sėkmės karjeroje. Mišelis viso romano metu vaizduojamas kaip itin protingas herojus, jis daug skaito. Jam patinka faktai apie politiką, istoriją, ekonomiką, skaito bestselerius, kartais žurnalus. keliaudamas po šventyklas, domisi Indijos istorija, nors pats yra europietis iš Prancūzijos. „Trisdešimt šeši Ajutajos valdovai vienas po kito per visą savo valdymo laikotarpį statė budistų šventyklas ir rūmus. Kaip rašo prancūzų ir portugalų keliautojai, 16-18 a. Ajutaja buvo pats gražiausias Azijos miestas.“ (72 psl.) Jo mintys krypsta į tai, kiek tajų meistrai turėjo įdėti darbo, kad pastatytų tai, ką šiandien gali pamatyti turistai ir kuo žavisi vietiniai gyventojai.

Knyga išties įdomi, nors kartais atrodo, kad šis prancūzų rašytojas per daug smulkmeniškai bando perteikti emocijas, kurias išgyvena veikėjai. Daug rašoma apie seksą. Sekso scenos aprašomos smulkmeniškai, vaizdžiai, dažnai. Kartais atrodo, jog autorius bando įtikinti skaitytoją, kad tik dėl kūniškų malonumų žmogui verta gyventi. Įtikinimą pabrėžia ir verslo projektas, kuriame taip pat svarbiu dalyku išlieka seksas.

Romane bandoma skaitytojui atskleisti dvejopą gyvenimo tiesą: gerąją ir blogąją. Geroji atsiskleidžia per vertybės ir jausmus, kuriuos gali patirti žmogus: meilės troškimas, malonumai, nuotykiai, bendravimo svarba. Blogoji tiesa parodo, kad ne viską taip paprasta pasiekti, ištverti. Kartais žmogus turi daug laiko praleisti ieškodamas, stebėdamas, kentėdamas, bandydamas suprasti pasaulį, jame kylančius konfliktus.

Šioje istorijoje galima pastebėti įvairių dalykų: ryžtingų ir entuziastingų žmonių, daug išgyvenimo, jautrių ir aistringų akimirkų, kritikos bei liūdesio. Herojų gyvenimai yra kai kuo panašūs ir į šiandieninio žmogaus pasaulį. Kiekvienas žmogus blaškosi po jį, norėdamas atrasti kažką įsimintino ir malonaus gyvenime. Tad visi, kurie nori tai patirti, turi galimybę perskaityti šią knygą.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: