2015 m. buvo itin sėkmingi metai amerikiečių kilmės mokslininkei Elizabeth Holmes. Pastaroji žaibiškai išgarsėjo dėl inovatyvios idėjos pakeisti tradicinių kraujo tyrimų sistemą į žymiai pažangesnę ir patogesnę, supaprastinančią kraujo tyrimo procedūrą iki vieno neskausmingo, vos akimirką trunkančio dūrio į pirštą. Tam išradėja į pagalbą pasitelkė naujoviškus aparatus, kainavusius šimtus tūkstančių dolerių, todėl Holmes tais pačiais metais „Forbes“ įvardijo kaip jauniausią savadarbę milijardiere pasaulyje. Deja, dabartinė mokslininkės situacija drastiškai pasikeitusi – ji kaltininama dėl masinio sukčiavimo.
Šiuo metu Holmes išgyvena kardinalų nuopuolį verslo atžvilgiu. 34-erių metų išradėją nuo šiol oficialiai galima vadinti apsimetėle dėl jos melagingų „įrodymų“. Mokslininkė pasauliui pristatė neveiksmingus, jos teigimu, revoliucinius kraujo tyrimus, kuriuose buvo naudojamas labai mažas kiekis kraujo. „Theranos“ kraujo imperijos įkūrėja yra taip pat kaltinama investuotojų, gydytojų ir pacientų apgaudinėjimu. Kartu su buvusiu kompanijos prezidentu Ramesh Balwani, „Theranos“ įkūrėja už klaidingą ir visiškai netinkamą naudoti kraujo tyrimų technologijos plėtrą, gali būti, kad atsakys savo laisve. Jei kaltinimai pasitvirtins, teismas siūlo bendrininkus nubausti daugiau nei dvidešimčia metų kalėjimo.
„Theranos“ turtas kadaise buvo vertinamas beveik 10 milijardų JAV dolerių, visgi pasiekė skaudų epizodinį tašką. Ir toks kontraversiškas likimas nebūtų smogęs Holmes įmonei, jei prie tyrimo nebūtų prisidėjęs John Carreyrou. Šis „The Wall Street Journal“ tyrimų skyriaus atstovas – net du kartus prestižiškiausios žurnalistinės Pulitzerio premijos nugalėtojas. Jo tyrimo ir straipsnių serijų dėka, „Theranos“ kriminaliai veiksmai pagaliau buvo atskleisti viešai. Toks drąsus Carreyrou žingsnis paskatino tolimesnius federalinius tyrimus, kurie įrodė Holmes kompanijos nusikalstamą veiklą, priversdami įmonę bankrutuoti. Prokurorų nuosprendžiu, Holmes slapčia iš savo investuotojų nuslėpė virš 100 tūkstančių dolerių. Nepaisant to, kaltinamoji ir jos bendrininkas savo kaltės teisme nepripažįsta.
Elizabeth Holmes © Youtube archyvo nuotr.
Šiuo metu Holmes labiausiai kritikuojama dėl nusikalstamoje įmonės veikloje vykdytų mainų tarp jos ir kompanijos investuotojų, kurie nukentėjo ne tik finansiškai, bet ir buvo apgaudinėjami dėl „Theranos“ naudojamų aparatų tikrųjų techninių galimybių slėpimo. Išaiškėjo, kad šiems buvo meluojama dėl garsiųjų kompanijos aparatų sugebėjimo atlikti daugybę kraujo tyrimų vienu metu tik iš piršto. Pasirodo, „Theranos“ savo tyrimams reikalavo ir tradiciniu būdu, didesnės talpos buteliukuose tiriamo, pacientų kraujo. „Holmes ir Balwani žinojo, kad analizatoriaus mašina iš tiesų turėjo tikslumo ir patikimumo problemų, atliko ribotą skaičių bandymų, buvo lėtesnė nei kai kurie konkuruojantys įrenginiai ir tam tikrais atžvilgiais negalėjo konkuruoti su esamomis, labiau įprastinėmis mašinomis“, – viešame pareiškime pasakoja JAV saugumo depertamentas.
JAV vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) kaltina Holmes vydžiusią „išsamų, ilgametį sukčiavimą, per kurį ji pervertino arba skleidė klaidingus teiginius apie įmonės technologijas, verslą ir finansinius rezultatus“, kad gautų 700 milijonų vertės papildomų investicijų. Komisijos sprendimu, Holmes yra draudžiama vykdyti bet kokią veiklą, susijusią su akcinėmis bendrovėmis visą ateinantį dešimtmetį. Kartu su šiuo nuosprendžiu, „Theranos“ savininkė privalės sumokėti pusės milijono dolerių baudą. Vos tik įmonei paskelbus apie kovą su bankrotu, Holmes pranešė ir apie savo pasitraukimą iš aukščiausių generalinės direktorės pareigų. Vis dėlto, pastaroji neketina galutinai atsiriboti nuo „Theranos“ veiklos ir toliau planuoja dirbti paprasta įmonės valdybos nare.
Elizabeth Holmes © Youtube archyvo nuotr.
„Ponas Balwani yra nekaltas ir tikisi apsaugoti savo vardą teisme“ – įrodinėja jo advokatas Jeffrey Coopersmith. „Ponas Balwani prie nusikaltimų neprisidėjo. Jis nekreipė dėmesio į „Theranos“ investuotojus, kurie buvo laikomi vieni iš labiausiai išsivysčiusių pasaulyje. Jis kreipė dėmesį į vartotojus, dirbdamas nenuilstamai, kad suteiktų jiems galimybę susipažinti su savo sveikatos informacija“ – toliau tęsia Holmes bendrininko advokatas, neigdamas jo kaltę sukčiavimo skandale. Toks pareiškimas iš dalies gali pateisinti Balwani, mat remiantis naujausiais duomenimis, dar prieš skandalingąjį „Theranos“ fiasko, Holmes savarankiškai derėjosi su naujais investuotojais, ieškodama lėšų naujam verslo projektui.
„Manau, kad (Holmes) visiškai atitinka sociopatams būdingas tendencijas“, – anksčiau minėtas žurnalistas Carreyrou atviravo „Vanity Fair“ skaitytojų publikai skirtame interviu. „Viena iš tokių tendencijų yra patologinis melas. Aš esu įsitikinęs, kad šita moteris pradėjo pasakoti mažytes melagystes, vos tik metusi studijas Stanforde, o kai ji įkūrė savo kompaniją, tas melo mastas pradėjo vis didėti ir plėstis“, – toliau griežtos savo pozicijos laikosi Carreyrou. Tokiu būdu, nuolatos tarp melo ir tiesos besiblaškančiai, „Theranos“ įmonei pagaliau yra užkertamas kelias bet kokiems sukčiavimams, susijusiems su pavojingų bei nepatikimų kraujo tyrimų plėtra.