„Besivydami Europos Sąjungos šalis dažnai pamirštame, kiek daug jau esame nutolę nuo šalių, kurios kadaise įėjo į Sovietų Sąjungos sudėtį“, – teigia „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. Jis pateikia daug pasakančių faktų:
Artėjant šventėms verta pažvelgti į platesnį istorinį kontekstą, kad suprastume iš kur atėjome, kur esame ir kur einame. O kontekstas rodo, kad gyvename Lietuvos ekonominio renesanso laikotarpyje, kuris vos per 24 metus Lietuvą iš vienos skurdžiausių pasaulio valstybių pavertė viena turtingiausių.
1. Lietuvos BVP vienam gyventojui 1994 metais sudarė vos 40% pasaulio vidurkio, o 2018-aisiais – jau net 160%. Lietuva yra 46-a turtingiausia pasaulio valstybė (iš 188).
2. Lietuva taip arti Vakarų Europos ekonominio išsivystymo lygio nebuvo net 424 metus!!! Tad mūsų proseneliai, proproseneliai, proproproseneliai … pro(dešimtuoju laipsniu)seneliai mums pavydėtų ekonominės gerovės.
3. Lietuva niekada nebuvo tokia saugi: narystė Europos sąjungoje, euro zonoje, NATO ir EBPO pakylėjo Lietuvą į aukštesnę šalių lygą.
4. Svarbiausias!!! Ekonominis progresas nėra duotybė, o sėkmės, intuicijos ir sunkaus darbo derinys. Pavyzdžiui:
i) Iš buvisių SSSR valstybių tik trys (Estija, Latvija ir Lietuva) gyvena turtingiau nei pasaulio vidurkis!!! Lietuva gyvena net 6 kartus turtingiau nei Moldova (pastarąjai nepasisekė dėl karinio konflikto, šalies suskaldymo ir nepatekimo į ES…), 15 kartų nei perspektyvia šalimi laikytas Kirgizstanas ir net 20 kartų turtingiau nei Tadžikistanas (ši valstybė tapo 20-a skurdžiausia pasaulyje)
ii) Meksika, Brazilija, Turkija, Pietų Afrikos Respublika ir dar daug pespektyvių valstybių liko ten, kur buvo prieš 24 metus (70-80% pasaulio vidurkio)
iii) Argentinos BVP 1994 metais siekė 150% pasaulio vidurkio, o dabar tik 130% (mažiau nei Lietuva)
iv) Lietuva gyvena 6 kartus turtingiau nei pasaulio civilizacijos lopšys Egiptas, o nuo Europos civilizacijos lopšio Graikijos atsilikimas per 24 metus sumenko nuo 6 kartų iki vos 10%.
5. Vidutinis darbo užmokestis Baltijos šalyse yra 2.2 karto mažesnis nei Europos Sąjungos vidurkis (€1760), bet 2.2 karto didesnis nei šalių, kurios kadaisę įėjo į Tarybų Sąjungos sudėtį, vidurkis (€360). Tad mes jiems, kaip Vakarai mums.
6. Skirtumas tarp Lietuvos ir Ukrainos yra didesnis nei skirtumas tarp Lietuvos ir Vokietijos (nenuostabu, kad Lietuvoje tiek daug ukrainiečių).
7. Skirtumas tarp Lietuvos ir Tadžikijos/Uzbekijos (7 kartai) yra didesnis nei skirtumas tarp Lietuvos ir Šveicarijos (6 kartai).
8. Gausias naftos ir dujų atsargas turinčio Turkmenistano ir Azerbaidžano gyventojai uždirba kelis kartus mažiau nei lietuviai.
9. Baltijos šalys yra vienintelės iš buvusių Sovietų Sąjungos šalių, kuriose darbo užmokestis yra didesnis nei pasaulio vidurkis.
Tad Lietuva yra tarsi stiklinė, kuri gali būti arba pusiau tuščia, arba pusiau pilna, priklausomai nuo žiūrėtojo žiūrėjimo krypties.