© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Rusijos karinės žvalgybos padalinys slapta mokėjo premijas Talibanui priklausantiems kovotojams, kad jie nužudytų JAV ir jos koalicijos pajėgų karius Afganistane, rašoma skandalingame „New York Times“ pranešime. Ataskaita rodo didelį paaštrėjimą, susijusį su pakartotinėmis Maskvos pastangomis pakenkti JAV politikai, kai JAV administracija bandė užmegzti taiką su Talibanu, siekiant išsivaduoti iš dešimtmečius trukusio karo.

Prezidentas Donaldas Trumpas buvo supažindintas su šia veikla prieš keletą mėnesių,  pranešė „The New York Times“, kuriame citavo, jog pareigūnai žinojo apie šį reikalą, tačiau JAV nesiėmė jokių veiksmų.

JAV „Intel“ tikino, kad operaciją inicijavo ypatingai žiaurus Rusijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) 29155 dalinys.

Pastaraisiais metais šis padalinys buvo susijęs su bandymais nužudyti ir keršto sąmokslais, kuriais buvo siekiama destabilizuoti Vakarus.

Tačiau tai pirmas kartas, kai yra žinoma, kad ji inicijavo išpuolius prieš Vakarų kariuomenę, naudojant dideles pajėgas prieš JAV.

Buvo laikai, kai, remiantis dokumentais, iš tikrųjų buvo išmokamos premijos, nors juose nebuvo nustatyti konkretūs Afganistane dislokuotų JAV karių būriai, kurie buvo nužudyti dėl Rusijos mokamų premijų.

Remiantis dokumentais, pinigai atiteko islamistų kovotojams.

Praėjusiais metais kruviname Afganistano kare, kuris prasidėjo 2001 m., žuvo dvidešimt amerikiečių, tačiau nebuvo aišku ar kažkurios šių mirčių buvo įtariamos.

Šis klausimas buvo svarstomas Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo taryboje kovo mėn.

Anot šio dokumento, JAV politikos nariai sukūrė variantų sąrašą, pradedant diplomatiniu smūgiu iki tolimesnio JAV sankcijų padidinimo ir kitų neįvardintų atsakų.

Pareigūnai teigė, kad Baltieji rūmai iki šiol nesiėmė jokio atsako ir nieko nepaaiškino dėl vėlavimo.

Tariamai, premijos buvo išmokamos taikos derybų metu, siekiant nutraukti ilgai trukusį karą Afganistane, o informacija buvo saugoma paslaptyje, kol administracija šią savaitę pradėjo išsamius instruktažus.

Jie taip pat dalijosi informacija su Didžiosios Britanijos vyriausybe, kurios kariuomenė, kaip teigiama, yra tarp tų, kurioms gresia pavojus.

Ši žinia pasiekė D.Trumpo administraciją, kuri jau kovojo su koronaviruso pandemija ir kai Trumpas tikėjosi, kad taikos susitarimas su Talibanu užbaigs Afganistano karą per paskutinius kelis, jo perrinkimo kampanijos, mėnesius.

Rusija penktadienio vakarą įnirtingai paneigė kaltinimus, apkaltindama „New York Times“ melagingomis naujienomis ir tvirtindama, kad istorija sukėlė pavojų Rusijos ambasadų JAV ir Jungtinėje Karalystėje darbuotojų gyvenimams.

„Jei nėra priežasčių apkaltinti rusus, „New York Times“ turi išgalvoti istorijas“, – „Twitter“ rašė Rusijos ambasada Vašingtone, penktadienio vakarą, pridurdama, kad žurnalistams „akivaizdžiai trūksta informacijos apie Rusijos ir JAV bendradarbiavimą Afganistano taikos procese, Sirijos, Šiaurės Korėjos, Venesuelos ir Irano darbotvarkėse“.

Kartu su pranešimu „Twitter“, ambasada pasidalino ankstesnių pranešimų, toje pačioje platformoje, vaizdais ir pasakojimais, kurie, pasak jų, įrodo, jog jie bendradarbiavo.

„Nepagrįsti ir anoniminiai Maskvos kaltinimai dėl JAV karių žudymo Afganistane jau sukėlė tiesioginę grėsmę Rusijos ambasadų Vašingtone ir Londone darbuotojų gyvybėms“, – pridūrė jie antrame „Twitter“ pranešime.

„Nustokite kurti netikras naujienas, keliančias grėsmę gyvybei“, – tęsė jis, pažymėdamas „New York Times“.

“Mes reikalaujame, kad atitinkamos JAV valdžios institucijos imtųsi veiksmingų priemonių, kad užtikrintų savo tarptautinių įsipareigojimų, pagal 1961 m. Vienos konvenciją dėl diplomatinių santykių, vykdymą.”

Anksčiau „New York Times“ pranešė, kad Kremlius dar nežinojo apie kaltinimus.

„Jei kas nors mus apkaltins, mes atsakysime“, – sakė Rusijos prezidento Vladimiro V. Putino spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas.

Tiksliomis detalėmis apie Rusijos operaciją pasidalinta nebuvo, tačiau „The New York Times“ teigia, kad informacija, iš dalies, atėjo iš sulaikytų Afganistano kovotojų ir nusikaltėlių tardymų.

Anksčiau Amerikos pareigūnai Rusiją apkaltino ginklų tiekimu Talibanui, siekiant destabilizacijos.

Tačiau dėl vasario mėn. įvykusio susitarimo tarp JAV ir Talibano ir po to, kai šių metų pradžioje kovoje žuvo keturi amerikiečių kariai, pastaraisiais mėnesiais vyrauja taikus laikotarpis.

Nežinia, kokio rango Rusijos vyriausybės atstovai gali būti susiję su tuo ir kodėl operacija būtų pradėta dabar.

Vieni tvirtina, kad tai bandymas sutrikdyti taikos derybas, kiti tvirtina, kad tai gali būti keršto sąmokslas dėl daugybės Rusijos samdinių mirties per mūšį Sirijoje 2018 m.

Manoma, kad Vyriausiosios žvalgybos valdybos padalinys, kitaip žinomas kaip 29155 dalinys, net ir nevykdant operacijų yra ypatingai žiaurus.

Pareigūnai mano, kad grupuotė veikia dešimtmetį ir yra atsakinga už išpuolius, tokius kaip buvusio šnipo Sergėjaus Skripalio apnuodijimą nervus paralyžiuojančia medžiaga Jungtinėje Karalystėje.

Buvęs Rusijos šnipas ir jo dukra Julija buvo apnuodyti galimai mirtina „Novičiok“ medžiaga, 2018 m. kovą.

Manoma, kad Putinas taip pat išsiuntė 29155 dalinį įvykdyti perversmą Juodkalnijoje, kuris nepavyko. Pasak žvalgybos šaltinių, kurie taip pat kaltina dalinį dėl kampanijos destabilizuoti Moldovą ir Bulgarijos ginklų platintojo Emiliano Gebrevo apsinuodijimu 2015 m.

Pagrindinis 29155 dalinio operacijų veiksnys yra tai, kad jos dažnai būna atliktos neatidžiai, o dalinio metodus lengvai pastebi valstybių, į kurias tos operacijos nukreiptos, teisėsauga.

Tačiau šnipų šaltiniai teigė, kad neaišku, ar tai įvyko dėl prasto planavimo, ar dėl sąmoningos kavalerijos pozicijos, ketinti jų išpuolius paviešinti kaip perspėjimą potencialiems taikiniams.

Ją sudaro veteranai, kovoję Afganistano, Čečėnijos ir Ukrainos karuose, o ši organizuota grupė veikia kaip glaudžiai bendraujanti bendruomenė.

Manoma, kad du GRU kibernetiniai daliniai įsilaužė į Demokratų partijos serverius, o paskui naudojo „WikiLeaks“ norėdami paskelbti gėdingus vidaus ryšius, norėdami sutrikdyti 2016 m. JAV prezidento rinkimus.

2016 m. Kampanijos metu Trumpas sulaukė rimtos kritikos už besikartojančius raginimus gerinti santykius su Maskva. Po to, kai jis pradėjo eiti pareigas, jis buvo sukritikuotas dėl susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kuris vyko už uždarų durų ir, kuriame dalyvavo tik vertėjai ir už tai, kad viešai sutiko su Putino neigimu kištis į rinkimus.

Buvęs D.Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Micahel Flynn prisipažino kaltu, kad melavo FTB dėl savo ryšių su Rusija po to, kai jis paragino Rusijos ambasadorių neatsakyti į JAV sankcijas, kurios buvo įvestos Obamos administracijos metu dėl kišimosi į rinkimus.

Vėliau Flynnas siekė pakeisti savo kaltės pagrindą.

Netikėtas atradimas yra paremtas rimtais įtarimais naujoje buvusiojo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Johno Boltono knygoje, kuris teigia, kad Trumpas paprašė Kinijos prezidento Xi Jinpingo padėti jo perrinkimo kampanijoje, perkant JAV ūkio produktus.

Po to, kai buvo paskelbtas Trumpo raginimas Ukrainos prezidentui, kuomet jis reikalavo atlikti tyrimą dėl jo konkurento Joe Bideno ir jo sūnaus Hunterio, Trumpas atlaikė Demokratų bandymus dėl apkaltos. Trumpas teigė, kad raginimas buvo „tobulas“ ir buvo išteisintas dėl apkaltos straipsnių dėl piktnaudžiavimo valdžia ir kliūčių Kongresui.

CŽV, NSA ir Pentagonas atsisakė komentuoti dokumentus.

Vasario mėn. JAV pasirašė susitarimą su Talibanu, kuris baigtų ilgiausiai per visą JAV istoriją besitęsiantį, karą, tuo pačiu sulėtindamas JAV pajėgų veržimąsi.

„Aš tikrai tikiu, kad Talibanas nori ką nors padaryti, kad parodytų, jog mes ne visi eikvojame laiką“, – sakė Trumpas po to, kai JAV ir Talibanas pasiekė susitarimą Dohoje. Jis sakė, kad susitiks su Talibano lyderiais ir pridūrė: „Jie žudys teroristus. Jie žudys labai blogus žmones. Jie tęs šią kovą.“

Rusija turi ilgalaikius ryšius su Afganistanu, nes ją išstūmė Mujahadeen pajėgos, kurios 1980 m. sulaukė Amerikos paramos po 1979 m. Rusijos invazijos.

Praėjusį rudenį Trumpas nutraukė slaptus susitikimus su Talibanu, kurie buvo suplanuoti prezidento atsitraukimo prieglobstyje („Camp David“), vieno taikos derybų etapo metu, po automobilių susprogdinimo išpuolio Kabule. Galiausiai derybos atnaujintos.

Talibano pareigūnai rugsėjį surengė derybas Maskvoje po to, kai žlugo derybos tarp JAV ir Talibano. Tuo pat metu, kai Rusija viešai akcentavo dialogą.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: