Anglijos bankas pristatė naująjį 50 svarų banknotą, vaizduojantį Alaną Tiuringą – dešifruotoją, kompiuteriu apdorojamų duomenų pradininką ir homoseksualų didvyrį.
Ant Alano Tiuringo 50 svarų banknoto matoma matematiko nuotrauka, kurią 1951 metais padarė „Elliott and Fry“ ir ji priklauso Nacionalinės portretų galerijos kolekcijai. Ant jos dar yra ir Tiuringo citata, kurią jis pasakė 1949 metų pokalbio su „The Times“ metu: „Tai tik išankstinis nujautimas to, kas laukia ir tik šešėlis to, kas bus“.
Į apyvartą jis bus paleistas birželio 23 dieną, kuri būtų buvusi Alano Tiuringo gimimo diena. Ant banknoto yra kursų telekso juostelė, nusakanti matematiko gimimo datą (1942-06-23) dvejetainiu kodu. Mechanizmo, maitinamo dvejetaine juosta idėja buvo paminėta 1936 metų Tiuringo straipsnyje pavadinimu „On Computer Numbers, with an application to the Entscheidungsproblem“ – pamatinis tekstas šiuolaikiniam kompiuterių mokslui.
Anglijos banko gubernatorius Endrius Beilis „Sky News“ sakė, kad pagerbdamas Tiuringo dešifravimo pasiekimus, kurie padėjo užbaigti Antrąjį pasaulinį karą, naujasis 50 svarų banknotas kartu iškilmingai pamini jo pastangas siekiant matematinės pažangos ir atrandant modernųjį kompiuterių mokslą, o taip pat ir jo, kaip homoseksualaus vyro, tapatybę.
„Jis buvo svarbiausias matematikas, raidos biologas ir kompiuterių mokslo srities pradininkas“, aiškino Beilis. „Jis dar buvo ir homoseksualus, dėl to su juo buvo elgiamasi pasibaisėtinai“.
Vaizduodami Tiuringą ant banknoto „mes iškilmingai paminime jo pasiekimus ir vertybes, kurias jis simbolizuoja“, sako Beilis.
Naujasis Alano Tiuringo 50 svarų banknotas bus paskutinis iš Anglijos banko kolekcijos, kuris pereis iš popieriaus į polimerą. Tačiau, kaip ir su senaisiais banknotais, popieriniai 50 svarų banknotai dar kurį laiką bus priimami parduotuvėse.
Dabar jis pakeitė garo mašinos išradėjus Džeimsą Vatą ir Metjų Boltoną, kurių nuotraukos puikuojasi ant dabartinių banknotų, išleistų 2011 metais.
Naujasis banknotas buvo maloniai priimtas daugybės LGBT+ viešų asmenų, įskaitant ir MP Luką Polardą.
Tačiau kai kurie, pavyzdžiui, „aidsmap“ generalinis direktorius Metjų Hodsonas užsimena, kad kaip ir banknotas, psichologinių intervencijų terapijos uždraudimas irgi būtų „nuoširdžiai pagerbęs“ Tiuringą.
Kas toks buvo Alanas Tiuringas?
Alanas Tiuringas gimė 1912 metų birželio 23 dieną ir mokėsi Kembridže. Jis keletą metų mokėsi Prinstono universitete, siekdamas mokslų daktaro laipsnio, tačiau sugrįžo į Kembridžą ir įstojo į Vyriausybės kodavimo ir šifravimo mokyklos dešifruotojų grupę.
Antrojo pasaulinio karo metu Tiuringas dirbo žymiame Blečlio parke, kuriame iššifravo Enigmos kodą, kurį vokiečių laivynas naudojo slaptiems pokalbiams. Dėl to Tiuringui ir jo kolegoms buvo priskirti nuopelnai dėl Antro pasaulinio karo pabaigos pagreitinimo.
Po karo Tiuringas toliau dirbo su kompiuteriniais atradimais ir dirbtiniu intelektu. 1950 metais jis pateikė „Tiuringo testą“ nurodantį ar kompiuteris turi dirbtinį intelektą – testas, kuris šiais laikais vis dar svarbus norint suprasti dirbtinį intelektą.
Tačiau 1952 metais Tiuringas buvo pripažintas „itin nepadoriu“, kai buvo atskleista, jog jis palaikė santykius su kitu vyru, nes tuo metu homoseksualumas J.K. buvo nusikaltimas. Jį nuteisė 12 mėnesių hormonų „terapijai“ – žiauriam ir siaubingam cheminės kastracijos gydymui, pašalinančiam lytinius, o tuo pačiu ir bet kokius homoseksualius, potraukius.
Jo nuteisimas taip pat reiškė, kad jis daugiau nebegalės dirbti Vyriausybės komunikacijos būstinėje (GCHQ), kuri po karo pakeitė Vyriausybės kodavimo ir šifravimo mokyklą.
1954 metų birželio 7 dieną Alanas Tiuringas nusižudė ir tik 2009 metais vyriausybė atsiprašė už procedūras, kurių sulaukė Tiuringas.
2014 metais jam buvo suteiktas pomirtinis Didžiosios Britanijos bausmės dovanojimas, o 2017 metais jo vardu buvo išleistas įstatymas leidžiantis tūkstančiams vyrų, nuteistų dėl istorinių homoseksualinių pažeidimų, pateikti prašymus dėl oficialaus atleidimo nuo bausmės.