Aleksėjus Navalnas / instagram.com/navalny archyvo nuotr.

44 metų Aleksėjus Navalnas šiuo metu žymiausias Rusijos opozicijos veikėjas. Tačiau po įvykusio išpuolio Sibiro mieste Tomske jis pateko į pasaulinių įvykių sūkurį. Kadangi jis buvo apsinuodijęs medžiaga, kuri gali būti tik iš Rusijos valstybinių laboratorijų, visame pasaulyje keliamas Rusijos prezidento Vladimiro Putino asmeninės atsakomybės klausimas. Tai ne pirmas kartas, kai buvo bandoma nužudyti Rusijos opozicijos aktyvistus, bet pirmas kartas, kai aplinkybės taip parodo Kremlių – jis neigia bet kokį dalyvavimą.

Pokalbis su „SPIEGEL” yra antras Navalno interviu po išpuolio. Susitikime jis labai susikaupęs, daug ką prisimena. Ant kūno matosi apnuodijimo pasekmės: randai ant kaklo; pilti vandenį iš butelio į stiklinę reikalauja daug pastangų – jis turi naudoti abi rankas. „Mano kineziterapeutas sako, kad turėčiau pasistengti viską padaryti pats“, – sako jis. Navalnas atrodo nervingesnis nei ankstesniuose susitikimuose, jo veidas siauresnis, po apnuodijimo numetė dvylika kilogramų.

Navalnas interviu „Spiegel“ apkaltino Rusijos prezidentą Putiną

Po jo apsinuodijimo Kremliaus oponentas Aleksėjus Navalnas interviu „Spiegel“ apkaltino nusikaltimu Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną: „Aš tvirtinu, kad už nusikaltimo buvo Putinas ir neturiu kitų nusikaltimo versijų“, – sakė jis. Kaip paskelbė „Spiegel“, 44-erių vyras prieš dieną redakcijos vizito Berlyne metu paskelbė, kad grįš į Rusiją. „Mano darbas dabar yra likti žmogumi, kuris nebijo. Ir aš nebijau!”

Navalnui svarbu, kad interviu pasirodytų vokiečių spaudoje

Man svarbu, kad šis interviu pasirodytų vokiečių spaudoje. Niekada neturėjau artimų ryšių su Vokietija. Aš čia nieko nepažįstu. Nepažinojau ir nė vieno politiko. Ir dabar taip atsitiko, kad Vokietijos politikai, Angela Merkel bei kiti žmonės iš Vokietijos dalyvavo mano likime ir išgelbėjo man gyvybę. „Charité“ gydytojai antrą kartą išgelbėjo man gyvybę, o dar svarbiau – jie grąžino man asmenybę. Todėl pirmiausia noriu pasakyti: jaučiuosi be galo dėkingas visiems vokiečiams. Žinau, kad dabar tai skamba šiek tiek apgailėtinai, bet Vokietija man tapo ypatinga šalimi. Aš čia beveik neturėjau ryšio, pirmą kartą buvau tik prieš trejus metus Berlyne!” – drebančiu balsu dėkojo Aleksėjus.

Angelos Merkel vizitas – stiprus simbolinis efektas

Kanclerės Merkel vizitas pas Kremliaus kritiką Aleksėjų Navalną (įvykęs rugsėjo pabaigoje) sukėlė spekuliacijas. Asmeninis vizitas, kuris buvo labai politinis: „Tai buvo kanclerės ir pono Navalno susitikimas. Taigi jame nėra jokios paslapties, bet jis nėra ir viešas”.

Federalinė vyriausybė pripažino pranešimą apie ligonio vizitą, apie kurį „Spiegel“ pranešė pirmiausia. Šis susitikimas turėjo stiprų simbolinį poveikį: jis dar kartą siuntė signalą Maskvai, kad federalinė vyriausybė elgiasi rimtai.

Berlynas teikia pirmenybę europinei reakcijai į bandymą nužudyti Navalną. Neatmetama galimybė, kad ES viršūnių susitikimuose sankcijų tema jau gali atlikti savo vaidmenį. Bet kokiu atveju federalinė vyriausybė patvirtina, kad jie nori pasikalbėti su Europos partneriais dėl tinkamos reakcijos. Vyriausybės atstovas Seibertas sakė: “Mes atsižvelgsime į Rusijos vyriausybės pateiktus pareiškimus dėl šio atvejo”.

Rusijos vyriausybė neigia apnuodijimą ir kalba apie provokacijas ir inscenizacijas

Kol kas negali būti nė kalbos apie harmoningą bendradarbiavimą su Rusija tiriant žmogžudystės išpuolį: Maskva kaltina Berlyną trukdymu tyrimui ir kuria savo teorijas apie Navalno nuodijimą. Prancūzijos prezidentui Macronui Vladimiras Putinas netgi pasiūlė, kad 44-erių vyras galėjo apsinuodyti pats.

Pagal tarptautinį cheminių ginklų draudimą šis nuodas yra uždraustas. Rusijos žvalgybos pareigūnai ir vyriausybės nariai ne kartą pabrėžė, kad visi sovietmečiu sukurtų mirtinų nuodų ištekliai buvo sunaikinti.

Vokietijos vyriausybėje neabejotinai įrodyta, kad Navalnas Rusijoje buvo apnuodytas nervus paraližuojančio „Novičok“, kuris kadaise buvo sukurtas Sovietų Sąjungoje. Specialios laboratorijos Prancūzijoje ir Švedijoje taip pat palaikė šią išvadą.

Remiantis Vokietijos žvalgybos tarnybų vertinimu – kaip pranešė ARD sostinės studija – nėra jokių abejonių, kad Navalno apnuodijimą įvykdė Rusijos vyriausybės agentūros ir gavus Rusijos vadovybės pritarimą. Tačiau Maskva reikalauja apnuodijimo įrodymų ir iki tol atsisako tirti baudžiamąją bylą.

Navalno apsauga visą parą

Pats Navalnas rugsėjo pabaigoje galėjo palikti Berlyno „Charité“, tačiau vis dar yra Vokietijoje tolimesniam gydymui. Jį visą parą saugo policija. Atkakliausias Rusijos prezidento Putino kritikas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad yra labai dėkingas Merkel už vizitą. Tai buvo „privatus susitikimas ir pokalbis su šeima“.

Navalnas patikino, jog dabar jaučiasi daug geriau nei prieš tris savaites, ir gerėja kiekvieną dieną. „Neseniai galėjau užlipti tik dešimčia laiptų, dabar galiu patekti į penktą aukštą. Man svarbiausia, kad mano protiniai sugebėjimai sugrįžo.”

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: