Socialiniuose tinkluose patyčios, neigiami komentarai ir žmonių apjuodinimas seniai įsišaknijusi problema. Nors visi suvokiame šio reiškinio žalą ir pasekmes, tačiau šių įpročių visuomenei atsikratyti kol kas nepavyksta. Situacija krypsta priešinga linkme, socialiniuose tinkluose įsivyravo naujas patyčių būdas – „Cancel culture“ (tikslaus termino vertimo šiuo metu dar nėra, gal būt galima versti kaip „Atšaukimų kultūra“) , kas tai yra ir kokios idėjos slypi už šio naujai prasidėjusio judėjimo?
Taip jau yra, kad socialiniuose tinkluose visi yra atidžiai stebimi. Menkiausias netinkamas žingsnis ar pasisakymas gali sulaukti didžiulės vartotojų reakcijų bangos. Ypatingai reakcijų sulaukia žinomų žmonių, organizacijų veiksmai socialiniuose tinkluose. Šiandieniniame pasaulyje mes linkę viską aptarinėti ir spręsti komentarais socialiniuose tinkluose, ypatingai visuomenei svarbias ir jautrias temas, tokias kaip socialinė ir rasinė lygybė, mažumų teisės ir kitas globalias problemas. Kiekvienu tokiu atveju visuomenė tikisi žinomų žmonių, lyderių nuomonių ir aktyvaus dalyvavimo, tačiau dažnai pasitaiko, kad tai sukelia nepasitenkinimą, pyktį ir iššaukia naujas problemas. Būtent tokiu būdu atsirado naujas judėjimas „Cancel culture“.
Nauja „Cancel culture“ banga socialiniuose tinkluose sukėlė dvejopas reakcijas. Bet pirmiausia kas tai yra ir nuo ko tai prasidėjo. Pats „Cancel culture“ reiškia, kad yra nustojama sekti, remti visuomenės veikėjus ir įmones po to, kai jie padarė ar pasakė ką nors, kas laikoma nepriimtina ar įžeidžiančia, ypatingai jei tai liečia rasizmą ar žeidžia seksualines mažumas. Negana to socialiniuose tinkluose imama ieškoti informacija, kuri galėtų apjuodinti, pakenkti tiems asmenims ar įmonėms, kurie prieš tai yra pasisakę kažką visuomenei nepriimtino.
Pvz. britų BBC serialo ,,Žudant Ievą“ (Killing Eve) žvaigždė Jodie Comer įkūnyjanti biseksualią sociopatę Vilanelę buvo žiauriai užsipulta tik dėl įtarimų, kad jos dabartinis vaikinas palaiko JAV Respublikonų partiją.
Visuomenė dar labiau įsiaudrino po praėjusią savaitę Harper‘s žurnale paskelbto viešo laiško pavadinto „A Letter on Justice and Open Debate“, nuostabą sukėlė tai, kad šį laišką pasirašė tokie žinomi žmonės, kaip rašytoja J.K. Rowling, politikos aktyvistas Noam Chomsky ir dar bemaž 150 rašytojų, žurnalistų ir akademikų. Šiame laiške kalbama, kad yra siekiama žodžio laisvės, kad už pasakytą nuomonę nebūtų sulaukiama tokių pasekmių, kurios gali sugriauti jų ateitį. Laiške minima ir tai, kad visi šie žmonės bijo dėl savo ateities, kad gali prarasti darbus ir reputaciją. Įdomu, tai kad šį laišką pasirašiusi J.K Rowling yra stipriai kritikuojama dėl savo komentarų apie translyčius žmones, kas atrodo iš dalies būtų teisinga, nes seksualinių mažumų klausimas visuomenėje yra labai jautrus ir siekiama tolerancijos, o tokie komentarai be jokios abejones susilaukia priešiškumo. „Priešingų nuomonių netoleravimas, visuomenės gėdinimo ir ostrakizmo mada ir polinkis išspręsti sudėtingas politines problemas aklu moraliniu tikrumu“ – tokia frazė laiške atskleidžia ko siekia jį pasirašiusieji, kad butų vykdomi debatai, diskusija tam tikrais klausimais ir visos nuomonės toleruojamos, be siekio susidoroti ar pakenti.
Po Harper‘s laiško paskelbimo netrukus dalis Twitter vartotojų pateikė savo nuomonę apie situaciją. Nors laišką pasirašiusieji tiki laisvu žodžiu, laisve į savo nuomonę, tačiau Twitter vartotojų nuomone rasizmas, seksizmas ir homofobija nėra laisvas žodis, nes jis diskriminuoja kitus. Šis „Cancel culture“ judėjimas yra gana glaudžiai susijęs su „Black lives matter“ judėjimu, kuris po paskutinių įvykių amerikoje dar labiau paskatino visuomenės kovą už rasinę lygybę ir kitas žmonių laisves. Dėl susiklosčiusios situacijos panašu, kad visuomenė pasidalino į dvi dalis, vieni pritaria, kad kiekvienas turi teisę turėti savo nuomonę ir galimybę ją išsakyti, net jei tai ir jautri tema. Tačiau vis tik didesnė dalis yra tų, kurie nepalaiko šio viešo laiško tikslo ir jų manymų kitų žmonių diskriminacija jokiu būdu negali būti žodžio laisvė.
Galima pritarti, kad žodžio laisvė yra viena svarbiausių žmogui, tik tada jis gali jaustis laisvas ir turintis galimybę išreikšti save, tačiau ši laisvė nėra absoliuti ir neturėtų paminti kitų orumo ir gerovės.